RTSH Sport Live

Mesi dhe Neymar “mundin” Pele e Romario

  • 10/09/2021
  • |
  • Boterori Katar 2022
Mesi dhe Neymar “mundin” Pele e Romario
‘Pleshti’ arrin 79 gola me Argjentinën dhe e vendos "O Rey" pas tij. Braziliani, nga ana tjetër, arrin kuotën 12 gola në kualifikueset e Kupës së Botës, më mirë se Romario dhe Zico.

Një tjetër rekord për Leo Mesin, këtë herë me Argjentinën. “Pleshti” vendosi firmën në suksesin kundër Bolivisë, duke krijuar një hat-trick që i dha mundësinë ekipin kombëtar të drejtuar nga Scaloni të fitojë 3-0 në ndeshjen e vlefshme për kualifikueset për Kampionatin Botëror, “Katar 2022”. Me këto tre gola ai tejkaloi një legjendë si Pele në renditjen e golashënuesve të një ekipi kombëtar të Amerikës së Jugut.

Kapiteni i albiceleste shënoi në 14’, 64’ dhe 88’, duke arritur 79 gola kundër 77 të mitit brazilian. Duhet të theksohet se ndeshja midis Argjentinës dhe Bolivisë u luajt në Buenos Aires para 20 mijë spektatorëve për herë të parë që nga fillimi i pandemisë, duke u dhënë kështu lojtarëve mundësinë për të festuar me tifozët e tyre.

"E kam përjetuar me ankth të madh - tha Messi - dhe dëshirën për të qenë në gjendje ta shijoj atë. E kisha pritur për një kohë të gjatë. Ne e fituam ndeshjen, që ishte gjëja e rëndësishme, dhe tani unë mund të shijoj golin e kam kërkuar atë shumë kohë më parë, ëndërroja dhe falë Zotit u realizua. Është një moment unik për mënyrën se si dhe ku ndodhi, për vendin”.

“Nuk kishte mënyrë më të mirë për të festuar me babain dhe vëllezërit e mi. Edhe ata vuajtën shumë dhe janë vërtet të lumtur ".

Ndeshjet e tjera - Fitorë edhe për Brazilin, 2-0 ndaj Perusë me golat e Everton Ribeiro dhe Neymar. Ylli i PSG arrin kështu 12 gola me Seleçao në kualifikueset e Kupës së Botës dhe kapërcen dy legjenda si Romario dhe Zico, që të dy kanë arritur 11 në karrierën e tyre.

Sukses edhe për Uruguajin: 1-0 në shtëpi kundër Ekuadorit me një gol të Gaston Pereiro. Pavarësisht mungesave të Zapata dhe Muriel, Kolumbia mundi Kilin 3-1 me një dopietë nga Miguel Borja dhe një gol nga Luis Diaz (Meneses shënoi për Roja).

Paraguai mbylli programin kualifikues të Kupës së Botës në Amerikën e Jugut, duke mposhtur Venezuelën 2-1: Hector Martinez dhe Alejandro Romero shënuan për vendasit, ndërsa mbrojtësi Jhon Chancellor shënoi për venezuelianët.