Messi dërgon Barcelonën në -5 nga Atletico Madrid

• 24/02/2021
  • |
  • Spanjë
Dopieta e argjentinasit dhe një gol i Jordi Alba i japin skuadrës katalanase fitoren 3-0 kundër Elche

Provë  krenarie për Barcelonën, që pas tri ditësh nga barazimi me Cadiz, arrin të sigurojë një sukses 3-0 në Campo Nou përballë Elche, në ndeshjen e prapambetur të ditës së parë të Liga Sukses që u materializua në pjesën e dytë, falë dopietës së Leo Messi dhe vulës përfundimtare të Jordi Alba. Tri pikë që lejojnë Blaugrana të kapërcejë Sevillan në vendin e tretë dhe të rikthehen në -5 nga udhëheqësi Atletico Madrid, që ka luajtur një ndeshje më pak.

Pesë ndryshime për Koeman krahasuar me njëmbëdhjetëshen që dhuroi atë rezultat zhgënjyes me Cadiz të dielën e kaluar. Jashtë Lenglet, autori i faullit absurd të penalltisë që kushtoi finalen 1-1, si dhe Dembelé e Griezmann, fajtorë për humbjen e disa mundësive për dyfishimin, që do të garantonte suksesin në atë sfidë.

Në vend të treshes fatkeqe transalpine, Umtiti, Trinçao dhe Braithwaite rishfaqen së bashku me Pjanic dhe Mingueza. Fran Escribà u përgjigj me një linjë me pesë mbrojtës dhe katër mesfushorë prapa Lucas Boyé.

Gjysmë-revolucioni nuk u duk shumë i mirë për Blaugrana, të cilët luftuan shumë për të gjetur ritmin e duhur në pjesën e parë, duke arritur të bëhen të rrezikshëm në vetëm dy raste me Trinçaon. Elche u shfaq e rrezikshme, të paktën në dy moment me Boyé, por pa arritur të finalizojë si duhet.

Në pjesën e dytë, Koeman ndryshon menjëherë: Dembelé për Pjanic. Zgjedhja shpërblehet me avantazhin e gjetur nga Messi, i cili shënon pas një pasimi të dhënë nga Braithwaite. Barça nuk u dorëzua dhe, njëzet minuta më vonë dyfishoi Leon. Në fund është Jordi Alba që firmos suksesin katalanas, 3-0.