RTSH Sport Live

Messi firmos përmbysjen në Mestalla, Barcelona arrin Realin

  • 02/05/2021
  • |
  • Spanjë
Messi firmos përmbysjen në Mestalla, Barcelona arrin Realin
Dopieta e argjentinasit vendos transfertën katalanase, 3-2 përballë Valencias, -2 nga Atletico

Fitore shumë e rëndësishme për Barcelonën, e cila mban ritmin me Atlético Madrid dhe Real me një sukses të vuajtur, por të çmuar kundër një Valencia të mirë. Në pjesën e parë ndeshja në Mestalla nuk shkon në veprim, sepse vendasit shfaqen të organizuar dhe katalanasit arrijnë të bëjnë vetëm posedimin e topit me momente magjepsëse.

Pjesa e dytë u hap me një arratisje të Guedes, të neutralizuar nga ter Stegen me gjoks dhe në goditjen e këndit vijues vetë portieri gjerman humbet daljen dhe lejon Gabriel Paulista të shënojë  një gol në portën e boshatisur. Gjithsesi, katalanasit arrijnë të vendosin barazpeshën me Messi, i cili arrin të shënojë nga pika e penalltisë në tentativën e dytë.

Është e qartë se avantazhi fillestar i Valencias i ka dhënë një goditje elektrizuese ndeshjes, sepse katalanasit zgjohen dhe në 63' përfundojnë parakalimi: kësaj radhe është Griezmann që vendos emrin e tij në listën e golashënuesve të kësaj mbrëmja.

Inercia tani është e gjitha Blaugrana dhe në minutën e 69-të, një goditje e lirë e Messit vendos 1-3. Në finale ka vetëm kohën për veprimin e shkëlqyer të Soler, gjë që shkakton vetëm pak frikë te Barcelona deri në fishkëllimën e trefishtë.