RTSH Sport Live

Messi grindet me Galtierin dhe largohet nga stërvitjet, gati 600 milionë nga Arabia Saudite

  • 18/03/2023
  • |
  • Futboll Bota
Messi grindet me Galtierin dhe largohet nga stërvitjet, gati 600 milionë nga Arabia Saudite
Kampionit argjentinas nuk i pëlqyen disa nga ushtrimet e trajnerit të tij dhe u largua, ndërsa plani i Al Hilal vazhdon

Problemi duket se lidhet me një sërë ushtrimesh taktike të propozuara nga trajneri i PSG-së, Galtier, të cilat e detyruan Messin të kryejë shumë detyra mbrojtëse. Në një moment, kampioni argjentinas u mërzit dhe braktisi stërvitjen. Jo saktësisht mënyra më e mirë për të vënë në praktikë atë që trajneri parisien tha më parë, kur u pyet për të ardhmen e 'Pulce' në Francë: "Është ende herët për të folur për këtë, e di që ata po e diskutojnë. Megjithatë, unë di që Messi është i lumtur këtu".

Jo se problemi është trajneri në këtë pikë, duke qenë se është shumë e komplikuar që Galtier të vazhdojë aventurën e tij te PSG pas daljes së përgjakshme në çerekfinale të Champions League. Messi nuk e ka pranuar ende propozimin e rinovimit të formuluar nga Al-Khelaifi dhe nuk duket shumë i bindur për të ardhmen e tij franceze, duke pasur parasysh edhe marrëdhëniet jo tamam të lumtura me tifozët e PSG-së.

Përveç kësaj, ka presion të vazhdueshëm nga Arabia Saudite: Al Hilal do të ishte gati ta mbulonte fjalë për fjalë Messin me ar falë një kontrate dyvjeçare me vlerë 600 milionë euro për të ringjallur kështu rivalitetin me Cristiano Ronaldon, i cili në dimër nënshkroi për Al Nassr.