RTSH Sport Live

Miha-Bologna, lamtumirë pas tre vitesh e gjysmë

  • 06/09/2022
  • |
  • Itali
Miha-Bologna, lamtumirë pas tre vitesh e gjysmë
Aventura e trajnerit serb përfundon pas 153 ndeshjeve mes kampionatit dhe kupës së Italisë

Aventura e bukur dhe e vështirë në stolin e Bologna për Sinisha Mihajlovic  ka përfunduar pas 1317, e evidentuar dhe nga lufta kundër leucemisë. Pas tre vitesh e gjysmë, duke përfunduar me një vend të 10-të, dy të 12-të dhe një të 13-të, trajneri serb e pagoi fillimin e keq të sezonit me vendin e tij, me vetëm 3 pikë në 5 ndeshje.

Ishte data 28 janar 2019 kur klubi emilian, pasi u shkarkua Pippo Inzaghi, vendosi t'ia besonte stolin Mihajlovic, i cili e mbylli kampionatin në mënyrën më të mirë me 30 pikë në 17 ndeshje. Megjithatë, ajo që synimet e kompanisë ishin të ishte një trampolinë doli të ishte pika më e lartë e menaxhimit të saj, me rezultatet që ranë në mënyrë të vazhdueshme gjatë viteve në vijim.

Mihajlovic përshëndet Bolonjën pas 153 ndeshjeve mes ligës dhe Kupës së Italisë: trajneri serb ka marrë 47 fitore, 42 barazime dhe 64 humbje me një mesatare prej 1.19 pikë për lojë në Serie A. Me Mihajlovic në stol, kuqeblutë kanë arritur një vendi i 10-të (sezoni 2018/19), dy vende të 12-ta (sezoni 2019/20 dhe 2020/21) dhe një vend i 13-të (sezon 2021/22). Këtë vit, vetëm tre pikë në 5 javë shënuan fundin e një historie që nuk ishte vetëm futboll.