Milani thyen Atalantën, fitojnë dhe Napoli e Roma

• 03/10/2021
  • |
  • Itali
Kuqezinjtë cinik, përfitojnë nga gabimet e vendasve. Napoli mbetet në vend të parë në +2

Në javën e shtatë të Serie A, Milani mundi Atalantën 3-2 dhe mbetet në vendin e dytë pas Napolit. Fillimi Sprint për kuqezinjtë, të cilët kalojnë pas 28 sekondash në avantazh, falë një inkursioni qendror nga Kalabria. Atalanta përpiqet të rikthehet, por Maignan i thotë jo Zapata dhe Zappacosta. Në 42 ’Freuler i dhuron një mundësi Tonalit, I cili nuk gabon, 2-0. Në pjesën e dytë, 3-0 me firmën e Leaos (78 ’). Zapata shkurton me një penallti në minutën e 86 -të, pastaj Pasaliç në minutën e 94 –të, por nuk mjafton për Atalantën që të shmangë humbjen.

Napoli mund Fiorentinën 2-1 dhe mbetet vetëm në krye të klasifikimit të Serie A, me pikë të plota pas 7 javësh. Të besuarit e Spallettit goditen në minutën e 28 -të nga Martinez Quarta, por gjejnë golin e barazimit në fund të pjesës së parë falë golit të Lozano në zhvillimin e penalltisë së ruajtur nga Dragoëski, në tentativën e Insigne (39 '). Në pjesën e dytë është Rrahmani ai që i jep tri pikë skuadrës së tij (50 ’), duke shfrytëzuar një skemë në goditje dënimi.

Roma rikthehet te fitorja në Serinë A pas humbjes në derbi. Verdhekuqtë dominojnë Empolin dhe marrin tri pikët me një 2-0 që nuk tregon mjaftueshëm dominimin territorial dhe në lojën e theksuar mbi të gjitha në pjesën e dytë. Të besuarit e Mourinhos kalojnë në avantazh në minutën e 42 -të me Pellegrinin dhe dyfishojnë në 48’ me Mkhitaryan, duke tentuar golin e tretë disa herë me Abraham. Suksesi vlen për vendin e katërt.