RTSH Sport Live

Monza hap zyrtarisht krizën e Juventusit

  • 18/09/2022
  • |
  • Itali
Monza hap zyrtarisht krizën e Juventusit
Bardhezinjtë humbasin një tjetër ndeshje të sezonit dhe Allegri është në rrezik

Monza me trajnerin e ri Palladino fitoi ndeshjen e parë të historisë së saj në Serinë A, duke mposhtur Juventusin me rezultatin 1-0. Goli u shënua nga Gytkjaer gjatë pjesës së dytë. Bardhezinjtë, veçanërisht të ndrojtur gjatë gjithë ndeshjes, mbeten në dhjetë për shkak të përjashtimit të Di Marias në pjesën e parë.

Mungesa e zakonshme e lojës u përkeqësua nga inferioriteti numerik. Dhe tani, pozicioni i Allegrit bëhet edhe më i ndërlikuar.

Monza fiton kështu, me trajnerin e ri Palladino, fitoren e parë në historinë e Serie A, ndërsa Juve me 10 pikë pas 7 ndeshjesh duhet të reflektojë seriozisht për të ardhmen e tyre.

Që nga viti 2015/16, Juventusi nuk kishte grumbulluar 10 ose më pak pikë në shtatë ndeshjet e para të ligës (tetë në atë rast).

Para ditës së sotme kundër Monzës, ishte nga 30 prilli 2017 kundër Nice që Ángel Di María nuk përjashtohej me karton të kuq në një ndeshje të ligës.

Juventusi është skuadra që ka marrë më shumë përjashtime në këtë ligë (tre).