Morata dënon Portugalinë, Spanja në Final Four

• 27/09/2022
  • |
Ish-sulmuesi i Juves është heroi i spanjollëve, prekja e tij vlen fitoren në aktin e fundit

Spanja është e fundit që kualifikohet në Final Four të Ligës së Kombeve. Përcaktues është goli i Alvaro Moratas, i cili  vlen suksesin në transfertë dhe parakalimi i Portugalisë në raundin e fundit. Lusitanët janë padyshim skuadra më e frymëzuar në pjesën e parë. Mundësia e parë vjen në minutën e 22-të: Ruben Neves teston reflekset e Unai Simon nga distanca. Portieri i Athletic Bilbaos ishte sërish vendimtar në gjysmë ore, në gjuajtjen e Diogo Jota, ndërsa në minutën e 37-të gjuajtja e bukur e Bruno Fernandes fërshëlleu anash. Një pjesë e parë me shije portugeze përfundon 0-0, me Spanjën që mbyllet me 66% të zotërimit të topit, por nuk ndërton një mundësi shënimi.

Edhe pjesa e dytë është në të njëjtën linjë, me Cristiano Ronaldon që humbet ballë për ballë me Unai Simon në fillim. Ky është i vetmi moment i CR7, i cili bëri një lojë jashtëzakonisht zhgënjyese. Spanja përpiqet të ringjallet me ndryshime: brenda freskisë së Pedri, Gavi, Yeremi Pino dhe Nico Ëilliams. Dhe reagimi është i prekshëm, duke qenë se Morata angazhon Diogo Costa dhe është afër shënimit.

Fernando Santos përgjigjet me Leaon dhe Vitinha, CR7 zhgënjen sërish dhe Portugalia ndëshkohet në finale: krosim nga Carvajal, Nico Ëilliams me kokë dhe Morata shënon me portën bosh. Spanja ka epërsinë në minutën e 87-të, me golin e ish-juventinit. Fiton 1-0 në Braga dhe fluturon për në finale. Do të sfidojë Italinë, Kroacinë dhe Holandën. Portugalia e zhgënjyer, e “tradhtuar” nga Cristiano Ronaldo dhe e kaluar në ekstreme nga rivalët e përjetshëm.

Mund të jetë një imazh i teksti që thotë "UEFA NATIONS FINALS LEAGUE™ 18i 10 1"

Mund të jetë një imazh i teksti që thotë "UEFA NATIONS LEAGUE PORTUGAL GROUP2 0-1 SPAIN SWITZERLAND GROUP 2-1 CZECHIA REPUBLIC OF IRELAND GROUP 3-2 ARMENIA UKRAINE GROUP 0-0 SCOTLAND ALBANIA GROUP2 1-1 GROUP ICELAND NORWAY 4 + 0-2 SERBIA SWEDEN GROUP 1-1 今 SLOVENIA GREECE GROUP 3-1 NORTHERN IRELAND KOSOVO GROUP 5-1 CYPRUS KEY: LEAGUE LEAGUE LEAGUE LEAGUE"