RTSH Sport Live

MotoGP: Oliveira fiton, Quartararo penalizohet

 • 06/06/2021
 • |
 • Moto GP
MotoGP: Oliveira fiton, Quartararo penalizohet
Suksesi i pilotit portugez para dy Ducati, Quartararo rrëshqet në vendin e katërt pas një penalltie prej tre sekondash

Miguel Oliveira fiton dhe bind në GP të Katalonjës, raundin e shtatë të sezonit MotoGP. Piloti portugez, me KTM-në e tij, përfundon përpara dy Ducati, atë të ekipit Pramac të Zarco dhe atë të Miller. Penallti prej tre sekondash dhe vendi i katërt për liderin botëror Quartararo, i shtati në vijën e finishit për Ducati-n tjetër të Francesco Bagnaia. Morbidelli i nënti, rënie dhe tërheqje për Rossi.

Renditja e garës së Katalonjës

1 Miguel Oliveira (KTM)

2 Johann Zarco (Ducati)

3 Jack Miller (Ducati)

4 Fabio Quartararo (Yamaha)

5 Johan Mir (Suzuki)

6 Maverick Vinales (Yamaha)

7 Francesco Bagnaia (Ducati)

8 Brad Binder (KTM)

9 Franco Morbidelli (Yamaha)

10 Enea Bastianini (Ducati)

11 Alex Marquez (Honda)

12 Luca Marini (Ducati)

13 Takaaki Nakagami (Honda)

14 Jorge Martin (Ducati)

15 Luca Savadori (Aprilia)

U tërhoqën nga gara

Pol Espargaro (Honda)

Danilo Petrucci (KTM)

Marc Marquez (Honda)

Aleix Espargaro (Aprilia)

Valentino Rossi (Yamaha)

Iker Lecuona (KTM)

Fabio Quartararo mbetet në komandën e pilotëve të MotoGP pas Grand Prix të Katalonjës, raundi i shtatë i sezonit. Francezi, falë vendit të katërt në irkuitin e Barcelonës, ruan largësinë me ndjekësit e tij dhe është gjithnjë e më shumë një kandidat për të fituar Kupën e Botës. Johann Zarco afrohet me Pramac falë vendit të dytë pas Miguel Oliveira, i aftë të ngjitet në vendin e shtatë. Miller tejkalon shokun e tij të Ducati, Francesco Bagnaia, ndërsa Valentino Rossi është larg, në vendin e nëntëmbëdhjetë.

KLASIFIKIMI  PËRGJITHSHËM I PILOTËVE

 1. Quartararo 118
 2. Zarco 101
 3. Miller 90
 4. Bagnaia 88
 5. Mir 76
 6. Vinales 74
 7. Oliveira 54
 8. A. Espargaro 44
 9. Binder 43
 10. Morbidelli 40
 11. Nakagami 31
 12. P. Espargaro 29
 13. Bastianini 26
 14. A. Marquez 25
 15. Rins 23
 16. Petrucci 23
 17. Martin 19
 18. M. Marquez 16
 19. Rossi 15
 20. Lecuona 13
 21. Marini 13
 22. Bradl 11
 23. Savadori 4
 24. Pirro 3
 25. Rabat 1