RTSH Sport Live

MotoGp Spanjë: Quartararo niset i pari

  • 01/05/2021
  • |
  • Moto GP
MotoGp Spanjë: Quartararo niset i pari
Piloti francez në rreshtin e pare, bashkë me Morbidelli e Miller

Fabio Quartararo konfirmon veten si një përbindësh në Jerez, duke pushtuar pole pozicionin për të katërtën herë radhazi në këtë cirkuit në Grand Prix të Spanjës, raundi i katërt i sezonit MotoGP. Francezi do të ndajë rreshtin e parë me Franco Morbidelli dhe Jack Miller.

Radha e dytë është për Francesco Bagnaia, së bashku me Takaaki Nakagami dhe Johann Zarco. Yamaha i Maverick Vinales, i cili synon marrë hak pas Portimao, bëhet i shtati në garë përkrah Aleix Espargaro, i teti, dhe Alex Rins, i nënti.

Kampioni në fuqi, Joan Mir hap radhën e katërt, ku do të jetë dhe Brad Binder me KTM dhe Stefan Bradl me Honda

Pos. Num. Rider Nation Team Bike Km/h Time Gap 1st/Prev.
1 20 Fabio QUARTARARO FRA Monster Energy Yamaha MotoGP Yamaha 288.0 1'36.755  
2 21 Franco MORBIDELLI ITA Petronas Yamaha SRT Yamaha 287.2 1'36.812 0.057 / 0.057
3 43 Jack MILLER AUS Ducati Lenovo Team Ducati 298.3 1'36.860 0.105 / 0.048
4 63 Francesco BAGNAIA ITA Ducati Lenovo Team Ducati 295.8 1'36.960 0.205 / 0.100
5 30 Takaaki NAKAGAMI JPN LCR Honda IDEMITSU Honda 287.2 1'37.008 0.253 / 0.048
6 5 Johann ZARCO FRA Pramac Racing Ducati 294.2 1'37.054 0.299 / 0.046
7 12 Maverick VIÑALES SPA Monster Energy Yamaha MotoGP Yamaha 288.0 1'37.070 0.315 / 0.016
8 41 Aleix ESPARGARO SPA Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 288.7 1'37.085 0.330 / 0.015
9 42 Alex RINS SPA Team SUZUKI ECSTAR Suzuki 289.5 1'37.124 0.369 / 0.039
10 36 Joan MIR SPA Team SUZUKI ECSTAR Suzuki 287.2 1'37.154 0.399 / 0.030
11 33 Brad BINDER RSA Red Bull KTM Factory Racing KTM 288.0 1'37.467 0.712 / 0.313
12 6 Stefan BRADL GER Honda HRC Honda 291.8 1'37.502 0.747 / 0.035