RTSH Sport Live

Mourinho, trajneri i ri i Romës: Më bindi pasioni i tifozëve

  • 04/05/2021
  • |
  • Itali
Mourinho, trajneri i ri i Romës: Më bindi pasioni i tifozëve
Special One kthehet në Itali pas 11 vitesh, është lëvizja e parë e vërtetë e familjes Friedkin

Dita e Revolucionit në Romë. Pas njoftimit zyrtar të lamtumirës me Paulo Fonseca në fund të sezonit, klubi verdhekuqtë befasisht njoftoi, në profilin e tij zyrtar në Tëitter, se trajneri për sezonin e ardhshëm do të jetë José Mourinho, i cili kthehet në Itali pas njëmbëdhjetë vitesh, pasi kishte fituar Tripletën me Interin në 2010. Verdhekuqtë kanë arritur një marrëveshje me trajnerin portugez që do ta lidhë atë me klubin deri më 30 qershor 2024.

MOURINHO: “Falënderoj familjen Friedkin që më zgjodhën mua për të drejtuar këtë klub të madh dhe që më bënë pjesë të vizionit të tyre. Pasi diskutova me pronarët dhe me Tiago Pinto, menjëherë kuptova se sa e lartë është ambicia e këtij klubi. Kjo aspiratë dhe kjo shtytje, janë të njëjtat që gjithmonë më kanë motivuar dhe së bashku duam të ndërtojmë një rrugë fituese në vitet që vijnë. Pasioni i pabesueshëm i tifozëve të Romës më bindi të pranoj punën dhe mezi pres të filloj sezonin e ardhshëm. Në të njëjtën kohë, i uroj fatin më të mirë Paulo Fonseca dhe i kërkoj medias të kuptojë se unë do të bëj deklarata vetëm në kohën e duhur”.

FRIEDKIN: "Ne jemi të emocionuar për të mirëpritur José Mourinho në familjen AS Roma”. Presidenti Dan Friedkin dhe zv-presidenti Ryan Friedkin e deklaruan këtë në një shënim. "José është një kampion i cili ka fituar trofe në çdo nivel dhe do të garantojë udhëheqje dhe përvojë të jashtëzakonshme për projektin tonë ambicioz - shtoni Friedkins - angazhimi i José përfaqëson një hap të madh përpara në ndërtimin e një mentaliteti fitues, solid dhe të qëndrueshëm në klubin tonë" .

"Kur José na dha disponueshmërinë e tij, ne menjëherë shfrytëzuam rastin për të folur me një nga trajnerët më të mirë të të gjitha kohërave”, tha Tiago Pinto, Drejtori i Përgjithshëm. "Ne kemi qenë të impresionuar nga dëshira e tij për të fituar dhe pasioni i tij për lojën e futbollit: trofetë e tij në karrierë nuk llogariten dhe ai është gjithmonë i përqendruar në tjetrin. Ai ka njohuri, përvojë dhe udhëheqje për të konkurruar në të gjitha nivelet. - shtoi menaxheri portugez - Ne jemi të vetëdijshëm se sa kohë, durim dhe njerëzit e duhur në vendin e duhur janë të nevojshme për të ndërtuar një projekt të suksesshëm sportiv. Jemi padyshim të bindur që José do të jetë trajneri i përsosur për ekipin tone, në projektin afatshkurtër dhe afatgjatë. Të gjithë së bashku, me vizionin dhe ambicien e Dan dhe Ryan, do të ndërtojmë bazat e një Rome të re".