RTSH Sport Live

Napoli, Interi dhe Milani, të gjithë  në fushë

  • 10/09/2022
  • |
  • Itali
Napoli, Interi dhe Milani, të gjithë  në fushë
Në tri ndeshjet e Serisë A të shtunën, tri skuadra kthehen me humor të ndryshëm pas debutimit të tyre sezonal në Champions League

Gjashtë javë janë pak për të dhënë indikacione përfundimtare. Sidomos në një sezon me angazhime shumë të ngjeshura. Megjithatë, nuk ka dyshim se Napoli, Interi dhe Milani, sipas paraqitjes, do ta përjetojnë me vëmendje të veçantë të shtunën e avancimeve. Skuadra e Spallettit, në Maradona kundër Spezias, duhet të provojë të jetë në gjendje të lërë përshtypje të mirë edhe ndaj skuadrave që nuk i lënë hapësirat e Liverpool-it, ajo e Inzaghit, në San Siro me Torinon, ndërsa kampionët në fuqi, në Genoa kundër Sampdoria.

Napoli ka një provë pak më komplekse se sa duket në letër. Entuziazmi për sfidën e Champions nuk duhet të ulë përqendrimin e një skuadre që nuk ka arritur të kapërcejë Leçen në shtëpi, në të vetmin gabim të sezonit. Problemet me mbrojtjet e mbyllura mund të përkeqësohen ndaj Spezias, më e vëmendshme se skuadra e Baronit në drejtimin e fazës mbrojtëse. Në fakt, është një koncept mjaft i dukshëm, duke pasur parasysh që napolitanët e këtij viti e bëjnë shfrytëzimin e shpejtësisë armën e tyre më të mirë. Ata kanë nevojë për hapësira, edhe nëse dinë t'i krijojnë ato me lëvizjen e lojtarëve të aftë në këtë pjesë. Duhet mposhtur tabuja e Spezias, sa do të peshojë mungesa e Osimhenit dhe sa do të mund të përshtatet Simeone me logjikën spallettiane.

Për Interin angazhimi është i dyfishtë. Torino e shkëlqyer në fillim të sezonit dhe fantazmat e derbit dhe Champions. Mbi të gjitha, duhet kuptuar se sa është në gjendje mbrojtja, e super kritikuar për golat e pësuar shumë dhe rëniet e paprecedentë të përqendrimit të një reparti të aftë për të bërë diferencën në të kaluarën e afërt, të menaxhojë dhe thithë lëvizjen dhe kombinimet e lojtarëve sulmues të Juric. Inzaghi rinis nga Handanovic, nga Barella, i cili kthehet në vendin e tij dhe nga çifti Lautaro-Dzeko. Ndaloni eksperimentet për një lojë që duhet të sjellë tri pikët, nëse nuk doni të filloni një javë tjetër krahasimesh dhe provash.

Nga ana tjetër, AC Milan, pas derbit dhe një rezultati të vlerësuar në Champions League, mund të përballojë edhe luksin për t'i dhënë dikujt pak pushim. I forcuar nga parimet e përthithura dhe të memorizuara tashmë nga ndjekësit e tij, Pioli, në Xhenova, ka vendosur t'u lërë vend rezervave që nuk janë aq rezerva. Ideja për të përfituar sa më shumë nga një skuadër e mirë duket se është momenti historik për kuqezinjtë këtë sezon. Pra, do të jetë Origi në qendër të sulmit, me De Ketelaere pas tij. Leao në të majtë dhe rikthimi i Messias në anën tjetër. Pobega do të pushojë Bennacer dhe Kjaer gjen vendin e tij, këtë herë përkrah Kalulu. Megjithatë, përpara është një Sampdoria që nuk mund të përballojë më gabime. Ky do të jetë gjithashtu një test i rëndësishëm për të vlerësuar të ardhmen e Milanit në versionin 2022/23.