RTSH Sport Live

Napoli katër gola Torinos, titulli në kasafortë

  • 19/03/2023
  • |
  • Itali
Napoli katër gola Torinos, titulli në kasafortë
Dopietë e Osimhen, penallti nga Kvara dhe në mbyllje Ndombele, të besuarit e Spalleti-t janë të pandalshëm

Vazhdon pa probleme marshimi i kampionatit të Napolit, duke mposhtur 4-0 Torinos dhe duke vënë tre tulla të tjera të çmuara drejt një objektivi të munguar prej 33 vitesh. Ishte Osimhen i zakonshëm që zhbllokoi ndeshjen në Olimpico Grande Torino, i cili shënoi me kokë në minutën e 9-të nga një goditje nga këndi e Zielinskit. Meret ndaloi Vlasic dhe Ricci dhe është me fat në shtyllën e Sanabria (22'), më pas Kvaratskhelia fiton(faull nga Linetty) dhe shënon penalltinë për të firmosur 2-0 në minutën e 35-të. Në minutën e 51-të Osimhen, përsëri me kokë, realizon treshen. Pokeri mban firmën e Ndombele në një asistim nga Kvara. Spalletti ngjitet në 71 pikë në renditje, Juric mbetet në 37 pikë.

Kështu Napoli vazhdon të fluturojë, shëtit edhe në shtëpinë e Torinos dhe madje edhe tifozët supersticioz të pranishëm në stadium këndojnë me të gjitha arsyet e botës “Do të fitojmë”. Sepse tani është vetëm çështje kohe, por nuk ka më dyshime se kush do ta pasojë Milanin në regjistrin e artë të Serisë A. Osimhen dhe Kvaratskhelia, dyshja e mrekullive, qershia mbi tortën e një ekipi praktikisht perfekt. Torino ishte në lojë vetëm 10 minuta.

80 të tjerat ishin një monolog blu, me dirigjentin Spalletti, i cili e çoi performancën e tij në duartrokitjen e njëzetë. U përpoq Toro, e meritonte edhe një 1-1 momental, por vështirë se mund të ndryshonte fundin e historisë.