RTSH Sport Live

Napoli "pushton" San Siron dhe mbetet në krye

  • 18/09/2022
  • |
  • Itali
Napoli "pushton" San Siron dhe mbetet në krye
Gjithçka ndodh në pjesën e dytë: Giroud i përgjigjet penalltisë së Politanos, Simeone vjen nga stoli dhe vendos ndeshjen

Napoli mposht Milanin 2-1 në San Siro në ndeshjen e madhe të ditës së shtatë të Serisë A dhe konfirmohet në krye të renditjes, duke u barazuar me pikë me Atalantën. Një pjesë e parë e fortë e kuqezinjve përfundon me rrjetat e paprekura, ndërsa në fillim të pjesës së dytë Politano mendon që me penallti t'i sjellë miqtë përpara (55'). Të besuarit e Piolit reagojnë dhe barazojnë me Giroud (69'), por në minutën e 78-të vjen goditja fituese e zëvendësuesit Simeone që dënon Milanin me nokautin e parë të sezonit.

Një ndeshje intensive dhe spektakolare, e denjë për dy skuadrat më të forta në këtë fillim sezoni. Milani është i preferuar për sasinë e lojës dhe sasinë e mundësive të krijuara, por djemtë e Spallettit tregojnë pjekuri të madhe, duke dëshmuar se nuk vuajnë nga presioni, duke marrë në shtëpi kokën e kampionëve të Italisë, padyshim një nga rivalët kryesorë për titull, që tani më shumë se kurrë duhet të jetë një qëllim konkret.

Pioli mund t'i qortojë lojtarët e tij për një pavëmendje të madhe në mbrojtje, por duhet shijuar edhe një ekip që konfirmon të gjitha cilësitë dhe identitetin e tij të fortë, madje edhe jetim nga një si Leao. Kjo është humbja e parë pas 9 muajsh në Serinë A.