RTSH Sport Live

Napolit, shou me Legian: Spaleti ngre kokën në Europë

  • 21/10/2021
  • |
  • UEFA Europa League
Napolit, shou me Legian: Spaleti ngre kokën në Europë
Italianët dominojnë, por arrijnë ta fitojnë ndeshjen vetëm në finale me Insigne, Osimhen dhe Politano: tani janë të dytat në grup së bashku me Leicesterin

Napoli mundi 3-0 Legian e Varshavës në ndeshjen e tretë të Grupit C të Ligës së Evropës dhe u ngjit në 4 pikë në renditje, duke “përqafuar” Leicesterin në vendin e dytë. Të besuarit e Luciano Spallettit dominuan në “Maradona”, krijuan shumë raste, por e zhbllokuan rezultatin vetëm në mesin e pjesës së dytë me një magji të Insigne (76'). Osimhen së pari (80 ') dhe më pas Politano (95') nënshkruajnë golat që e vendosën rezultatin në kasafortë.

Lazio nuk depërton në Europa League. Në raundin e tretë të Grupit E, skuadra e Sarrit barazoi 0-0 me Olympique Marseille dhe nuk arriti të largonte francezët në renditje. Në garën e Olimpico-s, taktike dhe shumë e ekuilibruar, me protagonistët kryesorë mbrojtjet dhe Pau Lopez e Strakosha, mburoja me pritjet e tyre në të dyja anët. Immobile goditi traversën.

Në ndeshjet e tjera, Betis dhe Leverkusen nuk kanë shkuar më shumë se një barazim 1-1 në përballjen mes tyre. West Ham ka marrë një fitore 3-0 përballë Genk, ndërsa Galatasaray ka fituar minimalisht 1-0 në Moskë përballë Lokomotivës.

REZULTATET: