RTSH Sport Live

NBA: Beal firmos 60 pikë, por Wizards humbasin. Clippers ndalojnë Curry

  • 07/01/2021
  • |
  • Basketboll
NBA: Beal firmos 60 pikë, por Wizards humbasin. Clippers ndalojnë Curry
Uashingtoni mundet  nga 76ers, pavarësisht performancës së shkëlqyer të shënuesit të tij më të mirë. Leonard dhe George thyejnë Warriors, Celtics mundin Heat falë lojës së Pritchard

Në Chase Center, Golden State Warriors iu desh të dorëzohet në çerekun e katërt përballë Los Angeles Clippers, të udhëhequr nga Kawhi Leonard dhe Paul George me 21 pikë secili. Përfundon 101-108 për djemtë e stërvitur nga Steve Kerr, të cilët qëndruan në lojë deri në fund. Vetëm 13 pikë me 5/17 gjuajtje për Steph Curry, i cili doli me një problem në kyçin e këmbës që nuk shqetëson. Pavarësisht protestave të ashpra kundër asaj që ndodhi në Uashington me sulmin ndaj Kongresit nga një skaj ekstrem i mbështetësve të Donald Trump, Celtics dhe Heat ende vendosin të marrin fushën, duke i dhënë jetë një ndeshjeje argëtuese. Protagonist i lojës vendimtare është Payton Pritchard, një rishtar i përzgjedhur në draftin e fundit nga Boston, i aftë të bëjë mrekullinë, dy të dhjetat nga sinjalizimi, për 105-107.

Filadelfia aktualisht është konfirmuar si skuadra më e mirë në NBA duke koleksionuar fitoren e gjashtë në shtatë ndeshjet e para të sezonit të rregullt, duke mposhtur Wizards për 141-136 pavarësisht një Bradley Beal të jashtëzakonshëm me 60 pikë. Suns dhe Raptors vendosën të bashkohen në një përqafim në mesfushë për të protestuar atë që po ndodhte në kryeqytet. Ndeshja përfundon 123-115 me ekipin e Phoenix duke bërë 21 goditje 3 pikësh (hera e katërt në historinë e ekskluzivitetit me më shumë se 20 trepikësha) dhe duke arritur Lakers në krye të renditjes së Konferencës Perëndimore (24 pikë nga Devin Booker dhe 21 nga Jae Crowder).

Në ndeshjet e tjera të natës Milwaukee Bucks mundi Detroit Pistons 130-115, 25 pikë për Antetokounmpo. Hornets fituan me rezultatin 102-94 kundër Atlanta Hawks të Danilo Gallinari, ende jashtë për shkak të lëndimit. Humbja gjithashtu për Pelikanët e Melli, kundër Thunder për 110-111. Fitore për Indiana kundër Houston 114-107.