RTSH Sport Live

NBA, Jazz mundi Lakers, Warriors ok me 49 pikët e Curry

  • 20/04/2021
  • |
  • Basketboll
NBA, Jazz mundi Lakers, Warriors ok me 49 pikët e Curry
Një tjetër humbje për Vogel pa James dhe Davis, ndërsa koha shtesë e Phoenix mund Milwaukee, Chicago humbet me Boston

Në mbrëmjen e NBA, Los Angeles Lakers pa James dhe Davis, dorëzon vendin e parë tek Utah Jazzi, që pa Donovan Mitchell, dominon ndeshjen në Stapless Center falë 22 pikëve të shënuara nga Jordan Clarkson, në 21 me 5 trepikësha nga Joe Ingles dhe në 14 me 10 asistime nga Mike Conley. 24 pikët e Talen Horton-Tucker nuk janë të mjaftueshme për Lakers, përfundoi 111-97.

Golden State Warriors mundi Philadelphia 76ers 107-96 falë edhe një testi tjetër "alien" nga Steph Curry, i cili shënon 49 pikë, duke tejkaluar rekordin e Kobe Bryant prej 11 ndeshjeve radhazi të mbyllura me më shumë se 30 pikë përfundimtare. Për Philadelphia, pa Ben Simmons dhe Tobias Harris, Joel Embiid është më i miri në fushë me 28 pikë.

Duhet një shtesë mbi shtesën, që Phoenix të fitonte 128-127 ndaj Milwaukee: gjuajtja e lirë e shënuar nga Booker në finale ishte vendimtare, e shkaktuar nga një faull naiv nga Pj Tucker. Janë 24 pikë për numrin 1 të Phoenix, ndërsa për Ayton janë 20. Chris Paul është gjithashtu vendimtar, autor i 22 pikëve,  dhe mbi të gjitha 13 asistimeve.

Për Milwaukee, 33 pikët nga Antetokoumpo dhe 26 nga Middleton nuk janë të mjaftueshme. Në vend të kësaj, ka dy kohë shtesë në Denver-Memphis, ku ekipi i Jokic (ndeshje monstruoze për Serbin, autor i 47 pikëve) ende pa Murray fiton 139-137. 28 pikë për Will Barton dhe 21 për Michael Porter Jr, 36 pikët dhe 12 asistimet e Ja Morant nuk janë të mjaftueshme për Grizzlies.

Washington ka mundur Oklahoma City Thunders  me rezultatin 119-107 dhe merr fitoren e pestë radhazi në këtë sezonin: 30 pikë për Beal dhe 21 për Bertans.

Pa Zach LaVine - jashtë për shkak të protokollit anti-COVID - Bulls falënderojnë Nikola Vucevic, autor i 29 pikëve, për të mundur Celtics 102-96, duke rihapur ambiciet e tyre për playoff. 19 pikë dhe 7 asistime për Coby White, që lejojnë Chicago të rikuperojë 12 pikë pas çerekut të dytë.

Fiton edhe Miami gjithashtu, që pa Butler, Herro dhe Adebayo kalon pengesën Houston Rockets 113-91. 30 pikë nga Nunn udhëheqin Heat drejt suksesit, teksanëve nuk u mjaftojnë 18 pikë për secilin nga Christian Wood dhe Kevin Porter Jr. San Antonio Spurs mundi Indiana 109-94 falë 25 pikëve nga White dhe 16 nga Poeltl. Fitore për Detroit që bën më të mirën përballë Cleveland për 109-105, falë 20 pikëve të Bey. 28 pikët e Sexton nuk janë të mjaftueshme për Cavs.