RTSH Sport Live

NBA, Porzingis magjeps Bostonin, Donçiç lë në hije Uembaniamën

  • 26/10/2023
  • |
  • Basketboll
NBA, Porzingis magjeps Bostonin, Donçiç lë në hije Uembaniamën

NBA kishte në program mbrëmjen e kaluar një klasike të vërtetë. Dueli mes Nju Jork dhe Boston nuk zhgënjeu duke treguar edhe një herë se tradita ndikon shumë edhe në sport. Tatum spikati me 34 pikë të shënuara ndërsa ylli i vërtetë ishte një “ish” si Porzingis. Letonezi dha një kontribut të vyer për ekipin e Sëlltiks duke rrealizuar plot 30 pikë. Për Boston spikati edhe një tjetër afrim i ri si Hollidej (9 pikë). Ndërsa për të zotët e shtëpisë sinjale të mira kanë dhënë si Kiklej (24 pikë) dhe Barret (24 pikë), por u “tradhëtuan” nga super yjet si Randëll dhe Bërnson.

Një tjetër ndeshje me interes të madh ishte edhe ajo mes San Antonios dhe Dallasit. Spërsat prisnin me padurim debutimin e Viktor Uembaniama, i cili rrealizoi 15 pikë dhe fitoi 5 topa në tabelë, por gjithashtu edhe humbi pesë herë kontrollin e topit në 23 minuta të luajtura. Skenën e rrëmbeu Luka Donçiç. Slloveni dominoi parketin në pjesën e dytë me ndihmën e Kajr Irving, autor i 22 pikëve. Debutim perfekt ishte edhe për Derek Liveli II, i cili nisi lojën nga pankina dhe kontribuoi me 16 pikë dhe 10 topa në tabelë.

Ndeshjet NBA (26 Tetor)

BROOKLYN NETS-CLEVELAND CAVALIERS    113-114

NEW YORK KNICKS-BOSTON CELTICS       104-108

MIAMI HEAT-DETROIT PISTONS                 103-102

INDIANA PACERS-WASHINGTON WIZARDS    143-120

MEMPHIS GRIZZLIES-NEW ORLEANS PELICANS     104-111

CHICAGO BULLS-OKLAHOMA CITY THUNDER 104-124

ORLANDO MAGIC-HOUSTON ROCKETS        116-86

TORONTO RAPTORS-MINNESOTA TIMBERWOLVES     97-94

UTAH JAZZ-SACRAMENTO KINGS                 114-130

SAN ANTONIO SPURS-DALLAS MAVERICKS   119-126

L.A. CLIPPERS-PORTLAND TRAIL BLAZERS 123-111