RTSH Sport Live

NBA: super Brown dhe Lakers humbet, Suns dhe Bucks vazhdojnë të fitojnë

  • 16/04/2021
  • |
  • Basketboll
NBA: super Brown dhe Lakers humbet, Suns dhe Bucks vazhdojnë të fitojnë
40 pikët E Brown kundër Lakers vlejnë fitoren e pestë radhazi për Boston, tani forca e katërt në Lindje

Natë e shkëlqyer NBA për Jaylen Brown. 40 pikët e tij kundër Lakers vlejnë fitoren e pestë radhazi për Boston, tani forca e katërt në Lindje.  Sapo kaloi në epërsi me një pjesë të parë vendimtare (61-48), Boston kontrolloi lojën, të cilën e fitoi duke qëndruar përpara nga sekonda e parë në të fundit, madje duke prekur +27. Jaylen Brown është ylli i mbrëmjes, duke shënuar 13 nga 14 gjuajtjet e tij të para. Në finale iu desh të kthehej në fushë për të shtuar dhe 4 të tjera në minutën e fundit për të mbyllur një lojë me 40 pikë me vetëm tre gabime gjuajtjesh (17/20)

Ecuria e sukseseve me radhë gjithashtu vazhdon për Suns (tani një lojë larg Jazz në krye të Konferencës Perëndimore) pasi u imponuan kundër Mbretërve.  Nëse për Boston ishte fitorja e pestë radhazi, për Suns ishte e gjashta me radhë: Phoenix ka humbur vetëm ndaj Clippers në 12 ndeshjet e fundit. Deandre Ayton u tregua në lartësinë e duhur, një  goditje e gabuar, 10/11 nga fusha, 26 pikë.

Pas gjashtë ndeshjeve të mungesës, Giannis Antetokounmpo kthehet në fushë në triumfin e Bucks në Atlanta. Golden State është I pandalshëm në Cleveland. Suksesi i katërt radhazi, si zakonisht, me nënshkrimin e Steph Curry, i cili jeton një mbrëmje tjetër mbi 30 pikë (33): e nënta radhazi për të dhe është radha më e gjatë që nga koha e Rick Barry në 1966-67.

REZULTATET

LOS ANGELES LAKERS-BOSTON CELTICS 113-121

PHOENIX SUNS-SACRAMENTO KINGS 122-114

ATLANTA HAËKS-MILWAUKEE BUCKS 109-120

CLEVELAND CAVALIERS-GOLDEN STATE WARRIORS 101-119