RTSH Sport Live

NBA: Triumf i Miluoki pas 50 vitesh

  • 21/07/2021
  • |
  • Basketboll
NBA: Triumf i Miluoki pas 50 vitesh
Një tabu që zgjati 50 vjet, tifozët e Bucks festojnë titullin historik të NBA-së jashtë Fiserv Forum

Tifozët e Milwaukee u desh të prisnin 50 vjet para se të ktheheshin për të fituar në ringun e NBA, në finale kundër Phoenix Suns është një sukses i jashtëzakonshëm. Suns fituan ndeshjen e gjashtë dhe mbyllën serinë me rezultatin 4-2, duke vendosur kështu në një seri prej katër triumfesh radhazi pasi humbën dy garat e para të finaleve.

Lojë, set dhe ndeshje për Milwaukee Suns, të cilët mund të fillojnë kështu një festë të cilën e kanë pritur shumë gjatë. Bucks fitojnë në shtëpi me rezultatin 105-98 dhe pushtojnë titullin e dytë në historinë e tyre, i pari në 50 vitet e fundit.

Vetëm një njeri në komandën e trupës së trajnerit Budenholzer, emri i tij është Giannis Antetokounmpo. Prova e grekut, i cili ngulit përfundimisht shenjën e tij në finale me një lojë monstre prej 50 pikësh (16/25 nga fusha) gjithashtu shoqëruar nga 14 kërcime, 5 bllokime dhe 2 asistime.

MVP i dyfishtë i sezonit (2018-19 dhe 2019-20) është i pandalshëm dhe në mënyrë të pashmangshme, përveç unazës, ai merr në shtëpi titullin e MVP të finaleve. Midis radhëve të Bucks me dy shifra: Middleton dhe Portis (17 dhe 16 pikë), Brook Lopez (10 dhe 8 kërcime) dhe Jrue Holiday i shkëlqyer, cili kurorëzoi playoff-in e tij duke prekur dyshen e trefishtë në garën-6 (12 pikë, 9 kërcime dhe 11 asistime).

Asgjë për të bërë për Chris Paul dhe shokët e tij të skuadrës që luftojnë deri në fund, por më pas janë të detyruar të ngrenë flamurin e bardhë. Pas 50 vjetësh, Milwaukee dhe tifozët e saj mund të kthehen në estë.