Ndeshje e çmenduar, Bayern përmbys Dortmundin

• 06/03/2021
  • |
  • Gjermani
Bavarezët kanë fituar me përmbysje përballë Dortmundit me rezultatin 4-2. Lewandowski dhe Haaland dhurojnë spektakël

Në javën e 24-ët të Bundesligës, Bayern Munich përmbys Borussia Dortmund 4-2: dopietës së Haaland iu përgjigj Lewandowski me tre gola. Në festë mori pjesë edhe Goretzka, duke kompletuar përmbysjen e madhe në një ndeshje të çmendur.

Në fakt, në Allianz Arena ishte dhe një përballje mes sulmuesve Lewandowski dhe Haaland, Norvegjezi është i pari që merr skenën, duke pasur parasysh se pas rreth shtatëdhjetë sekondash goditja e tij e ulët e fuqishme nga jashtë zonës devijohet nga Boateng dhe merr përsipër një trajektore e pathyeshme për Neuer.

Kalojnë shtatë minuta dhe këtë herë nuk ka asnjë justifikim. Schulz depërton me këmbëngulje dhe sheh në thellësi Hazard: top për xhevahirin skandinav, i cili nuk gabon.

Reagimi bavarez i është besuar dy përpjekjeve jashtë kuadratit nga Sané dhe Lewandowski, të cilët, megjithatë, paketojnë 2-1 në minutën e 26-të: pasim i saktë nga krahu gjerman, goditje nga sulmuesi polak.

Me 2 minuta nga fundi, një ndërhyrje e papritur nga Dahoud në zonë lejon golashënuesin më të mirë për të barazuar rezultatin: një vështrim në monitorin e gjyqtarit Var dhe Lewandowski shënon penalltinë.

Haaland duhet të dalë jashtë për shkak të dëmtimit dhe loja shkon si me magji. Bayern, 2 minuta nga fundi arrin të shënojë me Goretzka. Borussia u dorëzua dhe Lewandowski mbylli hat-trick nga jashtë zonës.