RTSH Sport Live

Nga Italia: Armando Broja, për të zëvendësuar Lukakun tek Interi

  • 16/03/2023
  • |
  • Itali
Nga Italia: Armando Broja, për të zëvendësuar Lukakun tek Interi
Zikaltërit po mendojnë për një sulmues të ri për sezonin e ardhshëm

Interi është në kërkim të sulmuesve për sezonin e ardhshëm. Skuadra e Inzaghit po shijon çerekfinalet e Ligës së Kampionëve, por në të ardhmen ka disa dyshime që kanë shoqëruar skuadrën zikaltër.

Marotta ka folur dje për Lukakun dhe rikthimin e tij të sigurt në radhët e  Chelsea, sipas marrëveshjes me ‘Blutë’. E ardhmja e Dzekos është gjithashtu e pasigurt pasi kontrata e tij është gati të skadojë, ashtu si ajo e Correas, padyshim prapa në hierarkitë e Inzaghit dhe asnjëherë vërtet bindës në ditët e tij te Inter.

Kështu që diçka do të duhet të bëhet në repartin sulmues gjatë verës dhe do të nevojitet një blic nga Marotta dhe Ausilio për të siguruar që kërkesat buxhetore dhe teknike të përmbushen njëkohësisht. Një hap që mund të çojë edhe një herë në Premier League ku ka një sulmues të ri që do të duhet të luajë shumë vitin e ardhshëm.

Një dëmtim i rëndë e ka nxjerrë atë jashtë fushës që nga nëntori dhe sezoni i tij praktikisht tashmë ka përfunduar dhe ai mund të luajë në sezonin tjetër për një ekip tjetër përveç Chelsea. Po flasim për Armando Broja, 21 vjeç, sulmuesi shqiptar, i cili po lufton me një dëmtim në gju.

Aktualisht pjesë e Chelsea, qendërsulmuesi i ri ka qenë gjithashtu i lidhur me Milanin dhe Napolin në të kaluarën, por tani emri i tij mund të shënojë një objektiv edhe për Interin. Marrëdhëniet mes zikaltërve dhe 'Bluve' janë të vërtetuara nga marrëveshja e Lukakut dhe në verë rruga Milano-Londër mund të jetë veçanërisht e ngarkuar.

Kjo është arsyeja pse Broja mund të bëhet një mundësi për Interin: 21-vjeçari duhet të luajë, gjë që vështirë se do ta bënte te Chelsea, ndërsa zikaltërit kanë nevojë të forcojnë një sulm që mund të humbasë deri në tre lojtarë.

Është sigurisht faktori i panjohur i kushteve fizike, i cili megjithatë mund të trajtohet me një transfertë huazimi, për të shtyrë çdo diskutim edhe më të shtrenjtë nga pikëpamja ekonomike dhe për të testuar kushtet e lojtarit në fushë.