RTSH Sport Live

Nga Ronaldo te Neymar, pa harruar Leao dhe Vlahovic: sa shumë yje në fushë!

  • 24/11/2022
  • |
  • Boterori Katar 2022
Nga Ronaldo te Neymar, pa harruar Leao dhe Vlahovic: sa shumë yje në fushë!
Sot përfundon raundi i parë botërorë me ndeshjet e grupeve G dhe H

Përfundon raundi i parë, Ronaldo dhe Neymar më në fund dalin në fushë. Në ditën e Grupeve G dhe H që hapet me Zvicrën përballë Kamerunit dhe vazhdon në orët e hershme të pasdites me Uruguaj-Koreja e Jugut, kulmi arrin në orët e vona të pasdites dhe herët në mbrëmje: në orën 17:00 Portugali-Gana dhe pasuar nga Brazil-Serbia në orën 20:00.

Le të jemi të qartë, menyja është e plotë dhe e balancuar, por sfida mes Zvicrës dhe Luanëve të Paepur premton argëtim dhe për më tepër mund të zgjojë interesin duke qenë se do të ketë edhe shqiptarë në fushë.

Por duke thënë këtë, prozhektorët janë domosdoshmërisht tashmë gati për të ndriçuar debutimin e lojtarit të lirë më luksoz që është parë ndonjëherë në historinë e futbollit, Cristiano Ronaldo. Dhe si është CR7? A është në formë? A është i ngarkuar? Fillimi i sezonit nuk ishte sigurisht më i miri, polemikat e shoqëruan hap pas hapi, ditë pas dite, duke mos u dorëzuar as në këtë dalje të parë të Botërorit.

Botërori i tij i fundit, ndër të tjera, ai që si “i papunë” mund të përfaqësonte apoteozën e tij para se të thoshte lamtumirë! Vështirë të thuash ose parashikosh, por ngritja e Kupës dhe lamtumira do të ishte fundi i përsosur për një karrierë të mrekullueshme. Dhe asnjëherë si ky vit, kërcimi i fundit i Cristiano shoqërohet nga partnerë që kanë menduar më shumë se një herë për kupën, duke filluar me lojtarin e Milanit, Leao, e më pas duke vazhduar me yjet e tjerë, nga Bernardo Silva te Bruno Fernandes deri te Cancelo, vetëm për të përmendur disa.

Dhe qielli brazilian është gjithashtu plot me yje si zakonisht: i pari, nga të gjithë, është Neymar, i cili ëndërron të ngrejë "gjashtën" deri në saktësisht njëzet vjet pas triumfit japonezo-korean.

Shumë "Itali" do të zbresë në fushë edhe në ndeshjen e Brazilit kundër Serbisë, me lojtarët e Juventusit, Alex Sandro dhe Danilo, duke sfiduar shokun e skuadrës Vlahovic, i cili drejton një kombëtare plot me lojtarë nga Seria A, duke filluar nga vëllezërit Milinkoviç. -Savic për të vazhduar me Milenkovic e Jovic, Lukic e Radonjic, Ilic, Lazovic e Djuricic.

Pa harruar Kostic që sonte vetëm do të shikojë: lojtari i Juventusit nuk është mirë, maksimumi do të mund të ulet në stol.