RTSH Sport Live

Perez “ndihmon” Verstapen

  • 04/11/2021
  • |
  • Formula 1
Perez “ndihmon” Verstapen
Piloti meksikan dhe ai holandez në kërkim të titullit botëror

Në pjesën e fundit të sezonit të Formula 1 2021, skuadra e Red Bull aspiron të fitojë titujt e pilotëve dhe konstruktorëve dhe për pilotin meksikan Sergio Pérez prioritet do të jetë përmirësimi në të dy klasifikimet dhe më pas të mendojë për fitimin e Çmimit të Madh të Meksikës. “Max Verstappen po lufton për të fituar kampionatin e pilotëve dhe si ekip është e rëndësishme ta mbështesim atë për këtë, ne po luftojmë gjithashtu për kampionatin e konstruktorëve kundër Mercedesit”, tha ‘Checo’ Pérez në një konference per shtyp.

Me pesë gara të mbetura në botërorin 2021, holandezi është lider në renditjen e pilotëve me 287.5 pikë, i ndjekur nga Lewis Hamilton. Në renditjen e konstruktorëve, Mercedes është në vendin e parë me 460.5 pikë, i ndjekur nga Red Bull me 437.5 pikë, kështu që për Pérez "çdo pikë e fituar në këto pesë garat e fundit do të jetë vendimtare".

Përballë skenarit hipotetik të heqjes dorë nga fitorja e tij këtë të dielë në Çmimin e Madh të Meksikës për të ndihmuar Verstappen, Pérez theksoi se “duhet të shohim në çfarë rrethanash jemi në garë, por të mos harrojmë se jemi pilotë, duhet të punojnë si ekip, rezultati kryesor duhet t'i jepet skuadrës, ne po luftojmë si në kampionatin ekipor ashtu edhe në të pilotëve, kjo është tabloja".

Në sezonin e tij të parë si pilot i Red Bull, meksikani ndodhet në vendin e katërt me 150 pikë dhe ëndërron të fitojë Çmimin e Madh të Meksikës pas pesë përpjekjeve të mëparshme në të cilat ai nuk ka shkuar përtej vendit të 7-të dy herë. 31 vjeçari theksoi rëndësinë e të qenit konkurrues deri në fund të sezonit, sepse ka ekipe që aspirojnë të luftojnë për podiume përtej Mercedes dhe Red Bull.

“Kemi 2-3 skuadra shumë afër nesh dhe nëse nuk bën një klasifikim shumë të mirë, je jashtë 3-shes së parë… edhe pse ne kemi një makinë të shkëlqyer dhe jemi në të njëjtin nivel me Mercedes, në konkurrencën me McLaren dhe Ferrarin mendoj se janë dy deri në tre të dhjetat më pak të shpejtë se ne”, tha Perez.