RTSH Sport Live

PSG, Al-Khelaifi: Verratti si një djalë, Reali dëshiron të vrasë shpirtin e futbollit

  • 22/06/2022
  • |
  • Futboll Bota
PSG, Al-Khelaifi: Verratti si një djalë, Reali dëshiron të vrasë shpirtin e futbollit
Më pak emra vezullues, më shumë rini dhe besnikëri ndaj fanellës: presidenti i Paris Saint-Germain hedh themelet për ciklin e ri

Një agim i ri është gati të godasë Kullën Eiffel: menaxher i ri sportiv, trajner i ri dhe filozofi e re e tregut: Presidenti i PSG Nasser Al-Khelaifi parashikoi revolucionin e tij në Gazzetta dello Sport: "Me Campos dhe trajnerin e ri, nëse ndonjëherë do të kemi një i ri, dua një ekip më kolektiv, me më shumë të rinj francezë. Të gjithë duhet të jenë krenarë për fanellën, për të luajtur në Ligue 1”.

Përveç merkatos së ardhshme, Al-Khelaifi u përqendrua edhe në atë se kush do të mbetet pavarësisht një sezoni të shënuar nga shumë hije: nëse Leo Messi "nuk diskutohet", Neymar "do të duhet të jetë në maksimumin e tij, përndryshe do të duhet të largohet". Në vend të kësaj, disa fjalë për Donnarumma - "Ai është lojtari më i mirë i Kampionatit Europian" - dhe për Verrattin, ose "lojtari më i mirë italian".

Megjithatë, qëndrimi më i diskutuar dhe më i zhurmshëm është ai i Kylian Mbappé. Ylli francez vendosi të përqafojë projektin e ri të Al-Khelaifi, duke refuzuar në këtë mënyrë oborrin e skuadrës së tij të preferuar, Real Madridit: “Real Madridi i ofroi shumë më tepër dhe unë fola vetëm për para me Kylian në fund. Ai është një lojtar fantastik që dëshmon se është më i miri çdo ditë. Pres më shumë nga të gjithë, por ai tashmë dëshiron të fitojë gjithçka, të luajë çdo lojë, çdo minutë. Ata thonë se ai vendos gjithçka: e vetmja gjë që dëshiron është të fitojë. Ai e do futbollin, është fitues, ka mendime dhe këshilla të dobishme për të përmirësuar gjërat. Nëse nuk do të ishte kështu, do të mendoja se ai nuk e ka mentalitetin e PSG-së”.

Në departamentin e avancuar atëherë, Messi meriton një diskutim më vete. Flop apo viti i aklimatizimit? “Nuk bëhet fjalë për një me shtatë Topa të Artë. Messi bëri histori. Nuk ishte sezoni i tij më i mirë, por pas më shumë se njëzet vjetësh në Barcelonë ai zbuloi një vend të ri, një qytet të ri, një ligë të re, një ekip të ri, një kulturë të re. Dhe familjen e tij gjithashtu. Ai gjithashtu u sëmur me Covid. Nuk ishte e lehtë. Sezonin e ardhshëm do të shohim Messin më të mirë. Dhe pas vitit të parë, financiarisht është tashmë një pazar. E njëjta gjë do të jetë edhe për Mbappen”.

Nga ana tjetër, komentet për Neymar janë më të ftohta: “Përtej thashethemeve për Neymar, të gjithë duhet të japin gjithçka, përndryshe do të duhet të largohen, si ata që kanë përfituar nga kjo: do të ketë shitje”.

Dolce është kapitulli i italianëve: drejtori sportiv Campos ndër të tjera ka respektuar traditën duke hartuar listën e blerjeve në ligën tonë. Marco Verratti tani është një flamur i PSG-së dhe për Al-Khelaifi “ai është si një djalë. Lojtar fantastik, një shembull, në zemër të projektit. Ai u rrit me klubin, e do PSG-në. Jam krenar për të sepse është gati të vdesë në fushë për ekipin. Pres edhe më shumë prej tij, që të marrë më shumë përgjegjësi: e meriton. Ai është lojtari më i mirë italian”.

Gjendja e Donnarummës nga ana tjetër nuk e shqetëson: “Po flasim për lojtarin më të mirë në Europian. Ai është fantastik si person, sportist dhe profesionist. Pastaj, ai dhe ne e dimë se si qëndrojnë gjërat”. Dhe duke qëndruar në temën italiane, pronari i PSG-së komentoi gjithashtu mungesën e Italisë në Botërorin e Katarit: “Pa Itali është si të pish një kapuçino pa kafe. Më vjen keq që nuk ka kampionë të Europës. Dhe më vjen keq për Verrattin dhe Donnarumma”.

Tani që skeleti i skuadrës ka gjetur konfirmimin e tij, është koha për të mbushur boshllëkun në pankinë: “Galtier? Nuk është koha për njoftime, por nuk kemi biseduar kurrë me Zidanin”. Nëse ka vetëm një pistë që të çon te trajneri i ri, aq më i ndërlikuar është diskutimi për Ligën e Kampionëve (që vazhdon të jetë tabu për parisienët) dhe ideja e Superlegës. Dy argumente që shkojnë dorë për dore për Al-Khelaifi: “Liga e Kampionëve është e vështirë: vetëm një detaj, një gabim, si në Madrid, dhe ju jeni jashtë. Herët a vonë do ta fitojmë. Reali e meritoi Ligën e Kampionëve: e festuan për ditë të tëra dhe më pas duan ta vrasin. Liga e Kampionëve është shpirti i futbollit. Është e padrejtë ta mohosh me një ligë të mbyllur. Nuk do ta lejojmë të ndodhë”.

Intervista përfundon me një goditje ndaj Tebas dhe La Liga-s, të cilat ditët e fundit kishin bërë një ankesë në gjykatën franceze për një prishje të mundshme të Fair Play-it financiar në negociatat e rinovimit të Mbappè: "Tebas kush? Unë nuk jap leksione askujt dhe nuk ndërhyj me klube apo liga të tjera. Është e vrazhdë të pretendosh t'u thuash të tjerëve se çfarë të bëjnë. Unë nuk pranoj mësime nga ata që e shohin Ligën e Kampionëve si një kërcënim për ligën e tyre. Kam një projekt për të ndërtuar, duke respektuar të gjithë”.