RTSH Sport Live

PSG frenohet nga Nice, fitojnë  Marseja e Monako

  • 02/12/2021
  • |
  • Futboll Bota
PSG frenohet nga Nice, fitojnë  Marseja e Monako
Parisienët janë ndalur në shtëpi 0-0, Marseja mundi Nantes 1-0 ndërsa Rennes bie në shtëpi

Frenimi i PSG-së, një hap i gabuar në shtëpi ndaj Nice dhe kështu skuadra e Pochettino humbet mundësinë për t'u larguar ndaj ndjekësve edhe më tej në renditje në vendin e parë. Megjithatë, ata mbeten 12 pikë përpara Marsejës së dytë, edhe nëse Olimpiku ka një ndeshje më pak. Me Donnarumma-n ende titullarë, Messi dhe Mbappè (por pa Neymar të lënduar) nuk janë në gjendje të çajnë murin e njerëzve të Galtier, të cilët nga ana e tyre fitojnë një pikë të çmuar për të qëndruar në vendin e katërt në renditje.

Marseille fluturon në vendin e dytë në renditje falë golit të Gerson në minutën e 30-të. Skuadra e Sampaolit vazhdon më tej, më pas në epërsi numerike për pothuajse të gjithë ndeshjen administron avantazhin dhe siguron fitoren që e ngjit në kuotën e 29 pikëve.

Monaco i rikthehet fitores pas katër ndeshjeve të pasuksesshme. Janë Boadu, Diop dhe Disasi ata që i japin tre pikët skuadrës së Kovac, 3-1 në fushën e  Angers, një hap i vogël drejt zonës së Europës. Në mes, autogoli i Nubelit, i cili megjithatë nuk shërben për asgjë.

Rënie e shëmtuar në shtëpi e Rennes, që humbet vendin e dytë në renditje, ndërsa kampionët në fuqi të Lille, rikuperohen pas gjashtë ndeshjesh radhazi pa fitore. Janë golat e Xekës dhe Renato Sanches në pjesën e parë për të triumfuar. Nuk shërben për asgjë goli në finale i Bourigeaud.