RTSH Sport Live

Quartararo fiton në Gjermani, dyti Zarco, Bagnaia bie

 • 19/06/2022
 • |
 • Moto GP
Quartararo fiton në Gjermani, dyti Zarco, Bagnaia bie
Francezi Yamaha kontrolloi kryesimin pasi piloti i Ducati u tërhoq. Zarco dhe Miller gjithashtu në podium

Fabio Quartararo triumfon në Çmimin e Madh të Gjermanisë, raundi i dhjetë i sezonit MotoGP. Kampioni në fuqi dominon garën në Sachsenring pasi Pecco Bagnaia u rrëzua në xhiron e katërt, duke përfunduar me një avantazh të rëndësishëm ndaj Johann Zarco, që u rendit i dyti në këtë garë.

Vendi i tretë i podiumit për Ducatin e Jack Miller, i cili dha më të mirën në duelin me Aleix Espargaro, ndërsa në vendin e pestë është Luca Marini. Vendi i gjashtë për Jorge Martin përpara Brad Binder dhe Fabio Di Giannantonio. Vendi i dhjetë për Enea Bastianini.

GARA

 1. Quartararo
 2. Zarco
 3. Miller
 4. Aleix Espargaró
 5. Marini
 6. Martín
 7. Brad Binder
 8. Di Giannantonio
 9. Oliveira
 10. Bastianini
 11. Bezzecchi
 12. Fernández
 13. Morbidelli
 14. Dovizioso
 15. Gardner
 16. Bradl

OUT Bagnaia
OUT Mir
OUT Darryn Binder
OUT Nakagami
OUT Alex Marquez
OUT Vinales
OUT Espargaro

 

Mund të jetë një imazh i ‎1 person dhe ‎teksti që thotë "‎motoGP LIQUI MOLY MOTORRAD GRAND PRIX DEUTSCHLAND SACHSENRING 20 138 -34 111 Aprilia -61 ap 2 LEADER Fabio QUARTARARO 172h Yamaha Aleix ESPARGARO 3 Johann ZARCO Enea BASTIANINI Brad BINDER 0 8 DES 5 6 Francesco BAGNAIA Jack MILLER Alex RINS و Joan MIR 10 Miguel OLIVEIRA Ducati 100 72 82 Ducati -90 KTM 81 -91 81 Ducati 91 69 Ducati -103 Suzuki 69 -103 Suzuki 64 -108 KTM Live Timing with the Official MotoGP" App #GermanGP‎"‎‎