• 12/09/2021
  • |
  • Spanjë
Madrilenët kanë arritur një fitore 5-2 përballë Celta Vigo

Real Madridi argëtohet kundër Celta Vigos, duke marrë një fitore 5-2. Miqtë kaluan në avantazh dy herë, së pari me Mina dhe më pas me Cervi, por më pas duhet t'i dorëzohen ritmit të Blancos: barazojnë rezultatet dy herë me Benzema, pastaj rrisin avantazhin me Vinicius jr, Camavinga dhe Benzema përsëri për 5 -2 përfundimtare. Me këtë rezultat, kundërshtarët e radhës të Interit mbeten në vendin e parë në renditje së bashku me Valencia dhe Atletico Madrid, ndërsa Celta mbetet me një pikë.

Pas 560 ditëve të pritjes së paduruar, Real Madrid rishfaqet në një Santiago Bernabeu, tashmë të rinovuar për t'u marrë me Celta -n. Ky është rikthimi i madh, një mundësi që u shfrytëzua për t’i kushtuar një kujtim ish -presidentit, Lorenzo Sanz, dhe ish -lojtarëve dhe tifozëve që munguan për shkak të Covid.

Më pas është koha e lojës me Ancelottin i cili, pavarësisht ndeshjes së madhe të Ligës së Kampionëve me Interin në horizont, kërkoi një përpjekje shtesë nga amerikano -jugorët Fede Valverde dhe Casemiro, të kthyer nga udhëtimi transoqeanik për ndeshjet e ekipit kombëtar, të cilët fillojnë nga minuta e parë për t'i dhënë një dorë Modricit të paprekshëm.

Blerja e re e Camavinga është pjesë e rezervës, ndërsa Kroos, ashtu si Alaba e Bale, nuk janë në dispozicio. Në fund gjithçka u kurorëzua me atë fitore 5-2 që e mban skuadrën në pozita kryesuesi.