Reali bie në shtëpinë e Getafes, Atletiko ringrihet me Vallecanon

• 02/01/2022
  • |
  • Spanjë
Ancelotti befasohet 1-0 por mbetet lider, në derbin tjetër të Madridit, Cholo rikthehet te fitorja falë 2-0 ndaj Rayos.

Hapi i gabuar në këtë fillim 2022 për Real Madridin, në derbin kundër Getafes, që del nga zona e rënies në renditje ndërsa skuadra e Ancelottit mbetet në krye në +8 nga Sevilla, por me dy ndeshje më pak. lojëra. Getafe e befason Realin pas nëntë minutash: Unal përfiton nga një gafë e mbrojtjes kundërshtare dhe mposht Courtois.

Reagimi i “blancos” është gati por konkluzionet e Modric (dy herë) dhe Kroos mes 16’ dhe 20’ janë gjithmonë të pasakta, më pas Getafe mbyllet dhe mbron avantazhin deri në fund të pjesës së parë. Në pjesën e dytë muzika nuk ndryshon, Real Madridi kërkon një barazim por skuadra e Quique Sanchez Flores është e disiplinuar në mbrojtje dhe riniset me shpejtësi.

Ancelotti hedh Hazard dhe Mariano Diaz në aksion, por skuadrës së tij i mungon saktësia në metrat e fundit dhe Benzema shërbehet keq nga shokët e tij, kështu që Alaba dhe Hazard përpiqen gjithmonë nga jashtë zonës, por pa e shqetësuar Soria. Getafe ngre murin dhe rezultati mbetet i pandryshuar deri në fund.

Fitore themelore e Atletico Madridit në derbin tjetër të kryeqytetit spanjoll të kësaj dite të parë të vitit 2022: Simeone rikthehet për të buzëqeshur pas katër humbjeve radhazi në ligë (rekord negativ që prej uljes në stolin e Colchoneros) dhe rikthehet në zonën e Champions-it. duke mundur Rayo Vallecano me rezultatin 2-0.

Është Correa ai që mbyll rezultatin në më pak se një orë me një dygolësh: fillimisht në 28',  më pas në 53'. Rayo Vallecano sot është një kundërshtar i përballueshëm dhe reagimi i tyre nuk arrin kurrë, deri në sinjalizimin e e trefishtë.