Reali mund Eibar dhe është i dyti, -3 nga Atletico

• 03/04/2021
  • |
  • Spanjë
Blancos fitojnë 2-0 falë Asensio dhe Benzema: Zidane përkohësisht kapërcen Barcelonën

Në javën e njëzet e nëntë të ndeshjeve të La Liga, Real Madrid mundi Eibar 2-0 në shtëpi dhe përkohësisht u ngrit në vendin e dytë, duke parakaluar Barcelona dhe duke lëvizur në -3 nga Atletico. Blancos panë tre gola të anuluar për offside dhe goditën një traversë, por morën epërsinë në minutën e 41 me Asensio dhe e përfunduan ndeshjen me golin me kokë të Benzema në minutën e 73-të.

NDESHJA - Blancos duket se marrin epërsinë pas vetëm 5 minutash, por goditja me kokë e Benzema nga krosimi i Marcelos anulohet për pozicion jashtë loje të francezit. Në 21 ’, megjithatë, Asensio godet traversën direkt nga një goditje e lire, në një pozicion të vështirë, duke befasuar Dmitrovic por pa arritur te zhbllokimi i rezultatit.

Në 36 ’, vjen goli i dytë i pavlefshëm për formacionin e Zidane: këtë herë është Asensio, autori i një goditje të bukur, por në pozicion jashtë loje. Sidoqoftë, pesë minuta më vonë, avantazhi arrin më në fund me Asensio, i cili fluturon vetëm para Dmitrovic dhe finalizon me të majtën.

Në pjesën e dytë, Benzema dhe Asensio, përsëri afër dyfishimit, ndërsa në 62' vjen tronditja e vetme e vërtetë për Real Madrid, me Courtois që duhet të kryejë një mrekulli të vërtetë në rrëshqitje për të shmangur autogolin në pasimin e Lucas Vazquez.

Në 71 ’, goli i tretë i anuluar nga blancos, me finalizimin e Casemiro, të padobishëm për shkak të pozicionit jashtë loje në fillim të aksionit të Arribas, i cili u aktivizua në vend të Isco. Sidoqoftë, loja përfundon zyrtarisht dy minuta më vonë: Vinicius shkon në të majtë dhe pason në qendër për Benzema, i cili me kokë nuk gabon 2-0 që shuan përfundimisht shpresat e Eibar.