RTSH Sport Live

Red Bull, i zemëruar me Hemilton: E dërgoi Maksin në spital…

  • 18/07/2021
  • |
  • Formula 1
Red Bull, i zemëruar me Hemilton: E dërgoi Maksin në spital…
Drejtori I Red Bull, Christian Horner drejton gishtin nga Hemilton si shkaktar të aksidentit me Verstappen

Në Silverstone është “luftë” mes Red Bull dhe Mercedes, me udhëheqësin e ekipit që komandon klasifikimin e konstruktorëve, i cili ka drejtuar gishtin drejt Hamilton pas aksidentit që pa Verstappen të shkonte me dhunë drejt barrierave. Christian Horner, drejtori i ekipit të Red Bull, sulmon kampionin e botës: "Ai dërgoi një konkurrent në spital. Për mua, kjo është një fitore boshe".

"Shikoni kurbën - vazhdoi drejtori i ekipit Red Bull - Lewis nuk është asnjëherë afër kulmit, është një aksident i madh. Kurba ishte 100% e Max, faji është i gjithi i Hamiltonit. Faleminderit Zotit që nuk u dëmtua shumë. Shpresoj ta vlerësoni në mënyrë të përshtatshme".

Pastaj përpara kamerave F1: "Për mua dinamika është e qartë, Leëis ka rrëshqitur brenda në një nga kthesat më të shpejtë të kampionatit, ai e di që atje nuk ka parakalim".