RTSH Sport Live

Red Bull-Mercedes, është “luftë”

  • 06/12/2021
  • |
  • Formula 1
Red Bull-Mercedes, është “luftë”
Wolff pas garës në Arabinë Saudite: “Nuk më pëlqyen shumë gjëra”. Horner për përplasjen: "Ishte e qartë se Verstappen donte të hiqte dorë nga pozicioni"

Me një garë përpara, Kampionati Botëror i Pilotëve në Formula 1 është ende për t'u vendosur. Çmimi i Madh i Arabisë Saudite, i cili pa Lewis Hamilton të fitojë përpara Max Verstappen, megjithatë, mbart me vete shumë polemika. Ndërprerje, rinisje dhe… përplasje dhe shumë episode të tjera. Toto Wolff, drejtori i ekipit të Mercedes, nuk ishte shumë i lumtur pas garës në Jeddah: "Nuk më kujtohet asgjë për këtë garë për shkak të aksidenteve që ndodhën. Menduam se do të fitonim, pastaj do të humbnim, pastaj do të fitonim përsëri." - tha ai për Sky Sport. Megjithatë, ka pasur shumë rrethana që nuk më kanë pëlqyer. Për më tepër, para se të bëj ndonjë koment, dua të kuptoj arsyet e këtyre vendimeve nga ana e drejtuesve të garës”.

Christian Horner, drejtori i ekipit të Red Bull, foli për përplasjen midis Hamilton dhe Verstappen, e cila më pas i kushtoi holandezit dhjetë sekonda: "Ishte një garë shumë komplekse për t'u menaxhuar. Midis Safety Car, flamujve të kuq dhe Virtual Safety Car për heqjen e mbeturinave në pistë. E gjithë kjo pa harruar penalltinë e vendosur ndaj Maxit, e cila na goditi shumë. Për sa i përket aksidentit, ai dhe Leëis do të shpjegojnë gjithçka para komisionit. Max po përpiqej të hiqte dorë nga pozicioni, dhe në atë  momentin informuam drejtuesit e garës për këtë manovër. Ishte e qartë se donte të parakalohej”.