RTSH Sport Live

Rikthehet UEFA Champions League, faza e grupeve

  • 13/09/2021
  • |
  • Futboll Bota
Rikthehet UEFA Champions League, faza e grupeve
UEFA Champions League rikthehet këtë të martë dhe të mërkurë me fazën e grupeve

UEFA Champions League rikthehet të martën dhe të mërkurën, me fazën e grupeve,  me kampionen Chelsea mes 32 skuadrave që konkurrojnë për finalen e Shën Petersburg.

Një fillim i ri për Mesin dhe Ronaldon

Pas transferimit të tij në Paris këtë verë, Lionel Messi mund të luajë ndeshjen e tij të parë në UEFA Champions League për klubin e tij të ri, kur PSG të përballet me Club Brugge të mërkurën më 15 shtator. Një ditë më parë, më 14 shtator, Cristiano Ronaldo mund të luajë ndeshjen e tij të parë evropiane me Manchester United që nga ajo e fundit, 2-0 kundër Barcelonës së Messit. Në listën e golashënuesve më të mirë të të gjitha kohërave të turneut, Ronaldo kryeson me 134 ndaj 120 të Messit.

Milan, në një ndeshje të veçantë, atë me Liverpool

E pabesueshme por e vërtetë, ditën e parë vetëm dy të mëdhenj të futbollit evropian do të përballen me njëri -tjetrin për herë të tretë: Milani dhe Liverpooli. Sfida e parë ishte 'Mrekullia e Stambollit' e famshme kur të kuqtë fituan në penallti kundër Milanit, duke përmbysur fillimin 3-0. Tifozët e Milanit, megjithatë, do të kujtojnë me më shumë dashuri takimin e fundit, kur kuqezinjtë mundën të Kuqtë 2-1 në finalen e 2007 në Athinë.

Kampionët në fuqi kundër pritësve të finales

Chelsea kthehet në kompeticion si kampion në fuqi kundër kampionëve rusë të Zenit, në Gazprom Arena, e cila do të presë finalen e Ligës së Kampionëve këtë sezon. "Chelsea janë kampionë në fuqi dhe qëllimi i tyre është të fitojnë titullin”, tha ish-sulmuesi i Zenit, Dmitri Radchenko për UEFA.com. A do të jetë kjo ndeshje në Stamford Bridge hapi i parë drejt finales së Shën Petersburg?

Çfarë tjetër?

Nëse Ronaldo del në fushë ditën e parë të ndeshjeve, ai do të mposhtë rekordin e Iker Casillas në UEFA Champions League në ndeshjen e dytë kur United të përballet me Villarreal, ekipin që mundi Djajtë e Kuq në finalen e UEFA Europa League sezonin e kaluar.

Manchester City eliminoi Parisin në gjysmëfinalen e sezonit të kaluar, por ata e dinë që ndeshja e dytë në Parc des Princes nuk do të jetë e lehtë. "Është gjithmonë e veçantë përballja me City-n, sepse ata janë një nga ekipet më të mira në Evropë", tha trajneri i PSG-së, Mauricio Pochettino.

NDESHJET

E martë, 14 shtator

Grupi E: Barcelona - Bayern, Dynamo Kyiv - Benfica

Grupi F: Young Boys - Man. United, Villarreal - Atalanta

Grupi G: Sevilla - Salzburg, Lille - Wolfsburg

Grupi H: Chelsea - Zenit, Malmö – Juventus

E mërkurë, 15 shtator

Grupi A: Man. City - Leipzig, Club Brugge - PSG

Grupi B: Atlético Madrid - Porto, Liverpool - AC Milan

Grupi C: Beşiktaş - Dortmund, Sporting CP - Ajax

Grupi D: Sherif - Shakhtar Donetsk, Inter - Real Madrid