RTSH Sport Live

Roland Garros: Djokovic në gjysmëfinale, e pret Nadal

  • 10/06/2021
  • |
  • Sporte të tjera
Roland Garros: Djokovic në gjysmëfinale, e pret Nadal
Tenisti serb mundi në erekfinale italianin Berrettini 3-1(6-4, 6-2, 6-7, 7-5).

Pas eliminimit të Lorenzo Musetti në setin e pestë, numri një në renditjen botërore Novak Djokovic, në Roland Garros ka eliminuar një tjetër Italian: Matteo Berrettini(6-4, 6-2, 6-7, 7-5).

Seti i parë i çerekfinales shkon për Novak Djokovic. Numri një në botë e mbyll atë në 52’ me rezultatin 6-3. Skenari nuk ndryshon në setin e dytë, me serbin që bën shumë pak gabime dhe italianin që vuan qëndrueshmërinë dhe kokëfortësinë e numrit një. Rezultati është i pastër, 6-2.

Ekuilibër i bukur në setin e tretë, me serbin që ka topin, por italiani e përmbys atë. Shkojnë në barazimin. Berrettini humbet dy pikë në shërbim, por Gjokoviç imiton atë dhe romaku shkurton. Në fund, fitore për italianin: 7-6.

Në setin e katërt, tenisti serb mori një fitore 7-5 në 3 orë e gjysmë lojë dhe fluturon për në gjysmëfinale: tani, atje është ndeshja e madhe kundër Rafa Nadal, me serbin i cili do të shkojë në kërkim të hakmarrjes pas finales së edicionit të fundit të dominuar nga spanjolli.