RTSH Sport Live

Roma fiton, por… humbet Pellegrinin

  • 23/09/2021
  • |
  • Itali
Roma fiton, por… humbet Pellegrinin
Një gol i Abraham në minutën e 36 -të vendos ndeshjen në Olimpico, Pellegrini përjashtohet, humbet derbin

Në mbyllje të javës së pestë të Serisë A, Roma mposhti Udinesen 1-0 duke dhënë një përgjigje për humbjen e pësuar në Verona. Pjesa e parë me një drejtim, me verdhekuqtë që u ndalën dy herë nga shtylla, së pari me Mkhitaryan (4 ') dhe më pas me Zaniolo (8'). Goli i fitores arriti në minutën e 36 -të, falë Abraham. Të besuarit e trajnerit, Mourinho pësojnë rënie në pjesën e dytë, por Rui Patricio eviton rrezikun në dy momente kur përballë shfaqet Deulofeu. Pellegrini u përjashtua: do të mungojë në derbi.

Pas ndeshjes, trajneri i Romës, Mourinho ka deklaruar: "Pas një humbjeje, ndeshja tjetër është gjithmonë e vështirë nga pikëpamja emocionale. Ne bëmë 35 minutat më të mira të sezonit, duke luajtur mirë teknikisht, duke kontrolluar lojën dhe e kishim lojën në dorë. Në pjesën e dytë ne ishim një ekip gjithsesi, nuk kishim probleme të mëdha. Tri pikë të merituara. Dëbimi i dyshimtë i Pellegrinit? Nëse ka mekanizma ligjorë, ne duhet të lëvizim sepse duhet të jetë kundër Lacios. Ai karton i dytë i verdhë nuk është i merituar".

"Tani për tani jam i fokusuar në rritjen e lojtarëve dhe punoj me njerëz të mëdhenj dhe përpiqem të jap kontributin tim, por na duhet kohë. Por edhe menaxhmentit i duhet kohë. E rëndësishme është që njerëzit janë me ne, siç ndodhi pas humbjes kundër Veronës. Ne duhet të vazhdojmë me besim".