RTSH Sport Live

Roma humbet, Mourinho skuqet: Atalanta në vend të parë

  • 18/09/2022
  • |
  • Itali
Roma humbet, Mourinho skuqet: Atalanta në vend të parë
Skuadra e Gasperinit rrëmben tri pikët në Olimpiko dhe mban vendin e parë

Në javën e shtatë të Serisë A, goditje e shkëlqyer e Atalantës, mposht Romën 1-0 dhe mbetet në krye të renditjes. Një skuadër cinike dhe më pak spektakolare se në sezonet e mëparshme fiton tri pikët falë golit të parë të sezonit të Scalvinit, i cili mposhti Rui Patricion me një goditje të saktë nga e djathta. Verdhekuqtë, pa Dybala, krijojnë disa raste, por Abraham nuk është në ditë dhe humbet një mundësi të artë ballë për ballë me Sportiellon. Pjesa e dytë është një monolog nga vendasit, por muri i Bergamos reziston. Mourinho përjashtohet për protesta.

Atalanta ka grumbulluar 17 pikë në shtatë ndeshjet e para të sezonit në Serie A; theu rekordin e arritur në sezonin 2019/20 (16 pikë).

Që nga dhjetori i vitit 2021 (gjashtë në atë rast) Atalanta nuk kishte arritur të paktën katër fitore radhazi si mysafirë në Serie A.

Giorgio Scalvini shënoi golin e tij të parë në ligë, i dyti në total në Serie A pas 18 prillit të kaluar kundër Veronës. I lindur në vitin 2003 është gjithashtu lojtari më i ri që ka shënuar gol në turneun aktual.