RTSH Sport Live

Ruud nuk ka se cfarë të bëjë, në New York triumfon fenomeni Alcaraz

  • 12/09/2022
  • |
  • Sporte të tjera
Ruud nuk ka se cfarë të bëjë, në New York triumfon fenomeni Alcaraz
Spanjolli bëhet numri një më i ri në historinë e ATP-së

Carlos Alcaraz “pushton” US Open, fiton Grand Slam-in e tij të parë dhe, në moshën 19 vjeç e 4 muaj, bëhet numri një më i ri në historinë e ATP. Askush si 19-vjeçarit spanjoll, fenomeni i destinuar të shkruajë faqe të reja, të mëdha në historinë e tenisit. Në Nju Jork, Alcaraz u paraqit më mirë se norvegjezi Casper Ruud (numri dy në botë) në katër sete: 6-4, 2-6, 7-6 (1), 6-3: "Një gëzim i jashtëzakonshëm, - u shpreh spanjolli, dukshëm i emocionuar - sigurisht që nuk ishte dita për t'u ndjerë i lodhur”.

Një ndeshje që përveçse i dhuroi trofeun e turnout, i fundit i këtij lloji për këtë vit, dha edhe mundësinë për të pushtuar majën e renditjes së ATP-së. Në fund, spanjolli fitoi në katër sete, duke u bërë kështu më i riu që është bërë numri 1 në botë falë rezultateve 6-4, 2-6, 7-6 (1), 6-3 ndaj norvegjezit.

Ruud, duke bërë debutimin e tij në një akt final të një turneu të tillë, mund të ngushëllojë veten me pozicionin e dytë, si në turne ashtu edhe në renditje.