RTSH Sport Live

Seria A starton me “silenciator”

  • 14/07/2021
  • |
  • Itali
Seria A starton me “silenciator”
Prezantohet kalendari i sezonit të ri 2021-2022

Serie A ka njohur kalendarin e sezonit të ri 2021-2022. Shorti i hedhur ditën e mërkurë ka përcaktuar 22 gushtin si datën e fillimit te sezonit dhe 22 majin datën e përfundimit. Në dy javët  e para, një ndër kampionatet më të ndjekur në botë do të nisë me xhiro të ngadalta, pasi shorti nuk ka rezervuar përballje big.

Kampionët në fuqi, të cilët synojnë të mbrojnë titullin, Inter, do të përballet në shtëpi me Genoa, Juventus sfidon Udinezen në transfertë, Milani luan me Spezia, ndërsa takim interesant shihet ai mes Romës dhe Fiorentinës.

Short të favrorshëm ka edhe Lazio e teknikut të ri, Sarri që luan përballë Empolit, gjithashtu Napoli ndeshet me Venecian e ardhur nga Seria B.

Përplasjet e mëdha nisin që në javën e tretë, me Milan-Lazio dhe Napoli-Juventus, kurse java e katërt propozon duelin Juve-Milan.

Ky sezon në Itali vjen me risi, pasi formati i Serisë A ka ndryshuar dhe për herë të parë prezantohet një version asimetrik në fazën e dytë persa i përket ndeshjeve të para dhe atyre të kthimit, duke iu përshtatur kështu kampionateve të tjerë europian.

Në këtë edicion bie në sy rikthmi i Jose Murinjos, këtë herë nën drejtimin e Romës ndërkohë që momentalisht është lejuar 25% e kapaciteteve të stadiumeve të jenë të hapura për tifozët, megjithatë vijon këmbëngulja për hapjen e plotë për të gjithë ata të cilët kanë pasaportë vaksinimi.

KALENDARI

JAVA 1

Bologna-Salernitana

Cagliari-Spezia

Empoli-Lazio

Verona-Sassuolo

Inter-Genoa

Napoli-Venezia

Roma-Fiorentina

Sampdoria-Milan

Torino-Atalanta

Udinese-Juventus

 

JAVA 2

Atalanta-Bologna

Fiorentina-Torino

Genoa-Napoli

Hellas Verona-Inter

Juventus-Empoli

Lazio-Spezia

Milan-Cagliari

Salernitana-Roma

Sassuolo-Sampdoria

Udinese-Venezia

 

JAVA 3

Atalanta-Fiorentina

Bologna-Hellas Verona

Cagliari-Genoa

Empoli-Venezia

Milan-Lazio

Napoli-Juventus

Roma-Sassuolo

Sampdoria-Inter

Spezia-Udinese

Torino-Salernitana

 

JAVA 4

Empoli-Sampdoria

Genoa-Fiorentina

Hellas Verona-Roma

Inter-Bologna

Juventus-Milan

Lazio-Cagliari

Salernitana-Atalanta

Sassuolo-Torino

Udinese-Napoli

Venezia-Spezia

 

JAVA 5

Atalanta-Sassuolo

Bologna-Genoa

Cagliari-Empoli

Fiorentina-Inter

Milan-Venezia

Roma-Udinese

Salernitana-Hellas Verona

Sampdoria-Napoli

Spezia-Juventus

Torino-Lazio

 

JAVA 6

Empoli-Bologna

Genoa-Hellas Verona

Inter-Atalanta

Juventus-Sampdoria

Lazio-Roma

Napoli-Cagliari

Sassuolo-Salernitana

Spezia-Milan

Udinese-Fiorentina

Venezia-Torino

 

JAVA 7

Atalanta-Milan

Bologna-Lazio

Cagliari-Venezia

Fiorentina-Napoli

Hellas Verona-Spezia

Roma-Empoli

Salernitana-Genoa

Sampdoria-Udinese

Sassuolo-Inter

Torino-Juventus

 

JAVA 8

Cagliari-Sampdoria

Empoli-Atalanta

Genoa-Sassuolo

Juventus-Roma

Lazio-Inter

Milan-Hellas Verona

Napoli-Torino

Spezia-Salernitana

Udinese-Bologna

Venezia-Fiorentina

 

JAVA 9

Atalanta-Udinese

Bologna-Milan

Fiorentina-Cagliari

Inter-Juventus

Roma-Napoli

Salernitana-Empoli

Sampdoria-Spezia

Sassuolo-Venezia

Torino-Genoa

Hellas Verona-Lazio

 

JAVA 10

Cagliari-Roma

Empoli-Inter

Juventus-Sassuolo

Lazio-Fiorentina

Milan-Torino

Napoli-Bologna

Sampdoria-Atalanta

Spezia-Genoa

Udinese-Hellas Verona

Venezia-Salernitana

 

JAVA 11

Atalanta-Lazio

Bologna-Cagliari

Fiorentina-Spezia

Genoa-Venezia

Inter-Udinese

Roma-Milan

Salernitana-Napoli

Sassuolo-Empoli

Torino-Sampdoria

Hellas Verona-Juventus

 

JAVA 12

Cagliari-Atalanta

Empoli-Genoa

Juventus-Fiorentina

Lazio-Salernitana

Milan-Inter

Napoli-Hellas Verona

Sampdoria-Bologna

Spezia-Torino

Udinese-Sassuolo

Venezia-Roma

 

JAVA 13

Atalanta-Spezia

Bologna-Venezia

Fiorentina-Milan

Genoa-Roma

Inter-Napoli

Lazio-Juventus

Salernitana-Sampdoria

Sassuolo-Cagliari

Torino-Udinese

Hellas Verona-Empoli

 

JAVA 14

Cagliari-Salernitana

Empoli-Fiorentina

Juventus-Atalanta

Milan-Sassuolo

Napoli-Lazio

Roma-Torino

Sampdoria-Hellas Verona

Spezia-Bologna

Udinese-Genoa

Venezia-Inter

 

JAVA 15

Atalanta-Venezia

Bologna-Roma

Fiorentina-Sampdoria

Genoa-Milan

Inter-Spezia

Lazio-Udinese

Salernitana-Juventus

Sassuolo-Napoli

Torino-Empoli

Hellas Verona-Cagliari

 

JAVA 16

Bologna-Fiorentina

Cagliari-Fiorentina

Empoli-Udinese

Juventus-Genoa

Milan-Salernitana

Napoli-Atalanta

Roma-Inter

Sampdoria-Lazio

Spezia-Sassuolo

Venezia-Hellas Verona

 

JAVA 17

Fiorentina-Salernitana

Genoa-Sampdoria

Inter-Cagliari

Napoli-Empoli

Roma-Spezia

Sassuolo-Lazio

Torino-Bologna

Udinese-Milan

Venezia-Juventus

Hellas Verona-Atalanta

 

JAVA 18

Atalanta-Roma

Bologna-Juventus

Cagliari-Udinese

Fiorentina-Sassuolo

Lazio-Genoa

Milan-Napoli

Salernitana-Inter

Sampdoria-Venezia

Spezia-Empoli

Torino-Hellas Verona

 

JAVA 19

Empoli-Milan

Genoa-Atalanta

Hellas Verona-Atalanta

Inter-Torino

Juventus-Cagliari

Napoli-Spezia

Roma-Sampdoria

Sassuolo-Bologna

Udinese-Salernitana

Venezia-Lazio

 

JAVA 20

Atalanta-Torino

Bologna-Inter

Fiorentina-Udinese

Juventus-Napoli

Lazio-Empoli

Milan-Roma

Salernitana-Venezia

Sampdoria-Cagliari

Sassuolo-Genoa

Spezia-Hellas Verona