RTSH Sport Live

Sevilla, Mendilibar karikon të tijtë: Finalja nuk duhet luajtur, por duhet fituar

  • 25/05/2023
  • |
  • UEFA Europa League
Sevilla, Mendilibar karikon të tijtë: Finalja nuk duhet luajtur, por duhet fituar
Trajneri spanjoll: “Askush nuk i mban mend emrat e finalistëve”. Pastaj për Mourinhon: "Ai është një nga më të mëdhenjtë, do të jetë një nder të përballem me të"

"Askush nuk e mban mend emrin e finalistit. Finalja nuk është për t'u luajtur, është për t'u fituar”. Trajneri i Sevillas, Jose Luis Mendilibar, ishte protagonisti i Open Media Day të organizuar nga UEFA, para finales së Europa League kundër Romës të planifikuar për në 31 maj në Budapest. "Cilët do të jenë favoritët? Nganjëherë shikon buxhetin, herë të tjera historinë. Le të themi se historia është në anën tonë", tha trajneri spanjoll, i cili riktheu aventurën e tij si trajner i Sevillas. "Kur mbërrita, skuadra ishte në çerekfinale të Ligës së Evropës dhe dy pikë nga zona e rënies. Askush nuk më tha kurrë që të hiqja garën evropiane për t'u fokusuar në ligë. Kishim 17 ndeshje përpara nesh në dy muaj e gjysmë dhe të gjithë më kërkonin një gjë: të fitonim. Është çështje mentaliteti. Nuk vlen vetëm të arrish në finale, duhet ta fitosh atë”, shpjegon ai.

Pas dy ditësh Sevilla do të përballet me Real Madridin, më pas finalja me Romën. "Ne po studiojmë se si të shkojmë në finale në mënyrën më të mirë të mundshme. Kemi një kalendar shumë të ngjeshur. Është i komplikuar, veçanërisht për lojtarët. Kundër Elche luajtëm shtatëdhjetë minuta në inferioritet. Tani do të jetë ndeshja kundër Real Madridit dhe ne nuk duam të shpërfytyrohemi, por mendja do të jetë te ndeshja e së mërkurës së ardhshme”.

Kundër Romës së Josè Mourinhos: "Ai është një nga më të mëdhenjtë. Vetëm shikoni se cilat ekipe ka drejtuar dhe çfarë ka arritur. Ai ka fituar çdo finale që ka luajtur në Evropë. Gjithçka që mundem them për të është pozitive. Të jesh në gjendje të përballesh me të është e mrekullueshme dhe ne do të përpiqemi ta mposhtim”.

“Kur ai ishte në Madrid dhe ne kishim një ditë pushimi, mund të shkonim dhe ta shihnim në stërvitje. Mirënjohës që na la të shkojmë dhe të shohim se si funksionon. Ai ka treguar se është një trajner i madh, se stili i tij është ngulitur në të gjitha skuadrat e tij”.

Për mungesën e mundshme të Dybala, konfirmohet sot nga Mourinho: “Nuk po mendoj për mungesat. Stili ynë i lojës do të mbetet gjithmonë i njëjtë”.