RTSH Sport Live

Shkupi, me një dorë tek titulli “kampion”

  • 11/04/2022
  • |
  • Maqedonia e Veriut
Shkupi, me një dorë tek titulli “kampion”
Skuadra shqiptare kryeson e shkëputur renditjen në Maqedoninë e Veriut

Futbolli në Maqedoninë e Veriut vazhdon të flasë shqip, teksa është një tjetër skuadër me bazë shqiptare, ajo e Shkupit, që ka marrë stafetën e suksesit nga Shkëndija e Tetovës. Është Shkupi ka bërë edhe një hap të madh drejt titullit “kampion”, teksa mposhti të dielën në shtëpi Borecin me rezultatin 3-1, në takimin e vlefshëm për javën e 27-të të nivelit më të lartë të kampionatit të futbollit në Maqedoninë e Veriut. Në fakt, skuadra kryeqytetase i ka bërë të gjitha vetë në këtë ndeshje, duke shënuar dy herë në pjesën e parë, një herë në atë kundërshtare dhe një herë në atë të vetën, me të njëjtin autor, Seghorin.

Në barazim 1-1 do të mbyllen 45 minutat e para, por, në ato të dytat, Shkupi shënoi edhe dy herë të tjera, me Adetunjin dhe Margvelashvilin, duke siguruar një fitore me shifrat 3-1. Me këtë fitore, Shkupi ka përforcuar pozitat në vendin e parë të renditjes, me 65 pikë, ndërsa në vendin e dytë është Shkëndija e Tetovës me 52 pikë. Shkëndija barazoi të dielën me skuadrën tjetër shqiptare, Renovën, me shifrat 1-1, ndërsa fitore korri edhe skuadra tjetër shqiptar, Struga, që mundi 1-0 Skopjen.

Shkëndija e ndan tashmë vendin e dytë dhe të 3-të me Akademinë Pandev, Renova është në vendin e 5-të, me 38 pikë, kurse Struga është në vendin e 8-të me 36 pikë. Kur kanë mbetur edhe 6 javë deri në përfundim të sezonit, Shkupit i duhet vetëm një fitore për t’u shpallur edhe matematikisht “kampion”,

 

Sunday 10/04/2022

FT      Rabotnički                    1 - 0            Tikveš

FT      Struga                           1 - 0            Skopje

FT      Shkupi                           3 - 1            Borec

FT      Akademija Pandev        2 - 0            Pelister

FT      Shkendija                      1 - 1            Renova

FT      Makedonija GjP            1 - 1            Bregalnica Štip

 

#        Team                             MP    Ë        D       L        F        A       P

1       Shkupi                           27     20     5       2       58     16     65

2       Shkendija                      27     14     10     3       42     19     52

3       Akademija Pandev       27     15     7       5       46     24     52

4       Makedonija GjP             27     15     5       7       40     35     50

5       Renova                          27     9       11     7       33     24     38

6       Bregalnica Štip             27     10     8       9       38     39     38

7       Rabotnički                     27     11     4       12     24     28     37

8       Struga                           27     9       9       9       23     28     36

9       Skopje                           27     6       8       13     17     37     26

10     Tikveš                            27     6       6       15     26     33     24

11     Borec                             27     3       6       18     19     52     15

12     Pelister                          27     1       7       19     10     41     10