RTSH Sport Live

Si ndryshojnë skuadrat e F1 në 2022

  • 09/09/2021
  • |
  • Formula 1
Si ndryshojnë skuadrat e F1 në 2022
Pilotët që konfirmojnë qëndrimin në skuadër dhe ata që largohen

Tendenca e konfirmimit të pilotëve nëpër skuadra, shumë kohë para përfundimit të një sezoni të Formula 1, po konsolidohet. Rinovimet ose nënshkrimet e mes sezonit që më parë befasonin me komunikimet e tyre i shpejtë, tani janë pjesë e një skenari që në vitin 2021. Kur kanë mbetur edhe 9 gara deri në përfundim të botërorit 2021 të Formula 1, skuadrat pjesëmarrëse kanë konfirmuar tashmë shumicën e pilotëve të tyre për sezonin e ardhshëm.

Do të ketë ndryshime, disa shumë të rëndësishme dhe që sapo janë shpallur, ndër të cilat imazhi i ri që do të ketë Mercedes, kampioni aktual, dallohet nga viti 2022 në garazhin e tij. Së pari ishte Alfa Romeo ajo që konfirmoi ardhjen e Bottas në ekip dhe vetëm një ditë më vonë, njerëzit e Brackley njoftuan se do të jetë Russell, shoku i ri i skuadrës së Hamilton, i cili ka rinovuar për dy vjet të tjerë me Mercedes.

Në rastin e ekipit të drejtuar aktualisht nga Frédéric Vasseur, ardhja e Valtterit u motivua nga lamtumira që njoftoi Kimi Raikkonen. Ndërsa Alex Albon do të zerë vendin bosh që la Russell te Ëilliams. Ai do të jetë shok skuadre me Nicjolas Latifin.

Fernando Alonso gjithashtu ka zgjatur kontratën me Alpine, të paktën edhe për një vit tjetër. Mbetet për t’u sqaruar vazhdimësia e Stroll si partneri i Vettel te Aston Martin nga viti i ardhshëm. Edhe ardhja e mundshme e Mick Schumacher në garazhin e Alfa Romeo ose qëndrimi i tij te Haas ende duhet zgjidhur. Ndërsa mbeten të pandryshuara dyshet e pilotëve te McLaren dhe Ferrari.