RTSH Sport Live

Siti ka faturuar më shumë se Junajtid, hera e parë në histori

  • 13/01/2022
  • |
  • Angli
Siti ka faturuar më shumë se Junajtid, hera e parë në histori
Parakalimi historik në Mançester: 683 milionë euro të ardhura për Citizens, 19% më shumë në krahasim me një vit më parë, kundrejt 592 për Djajtë e Kuq

Rritja e Manchester Cityt nuk ndalet: për herë të parë në histori, në fakt, më shumë se brenda drejtkëndëshit të gjelbër të lojës, ku skuadra e Guardiolës komandon Premier League me 22 pikë përpara kushërinjve të tyre të Unitedit në vendin e shtatë (megjithëse me dy ndeshje më pak), ka ndodhur parakalimi i pabesueshëm në “derbin e faturimeve”.

Në sezonin 2020-21, në fakt, të ardhurat totale të Qytetarëve arritën në 683 milionë, me një rritje prej 19% krahasuar me një vit më pare. Ndërkohë, në shtëpinë e Djajve të Kuq u ulën, nga 609 në fund të vitit 2020, në 592 aktual.

 Ardhja e Cristiano Ronaldos, i cili u kthye për të veshur fanellën e United verën e kaluar pas 9 vitesh te Real Madrid dhe 3 te Juventus dhe autorit të 14 golave ​​të shënuar në vetëm 21 ndeshje ndërmjet ligës dhe Champions League, dukej se ofronte një sezon ndryshe për tifozët të cilët, pas largimit të Solskjaer, kanë nisur të kritikojnë edhe Rangnick.