RTSH Sport Live

Skandali Bameyi pas ndeshjes me Italinë, dyshime për moshën dhe klubin në Nigeri

  • 26/05/2023
  • |
  • Futboll Bota
Skandali Bameyi pas ndeshjes me Italinë, dyshime për moshën dhe klubin në Nigeri
Mbrojtësi nigerian, një nga më të mirët në fushë në suksesin kundër italianëve, mund të ketë gënjyer për të marrë pjesë në Botëror

Kush është Daniel Bameyi dhe për cilin klub luan? Disa klube kanë vënë në dukje emrin e mbrojtësit të Nigerisë pas paraqitjes së shkëlqyer ndaj Italisë në Botërorin U-20 që po zhvillohet në Argjentinë, dhe që po vjen për shikuesit në ekranin e RTSH. E nga kjo pyetje lindi një skandal i vërtetë. Në fakt, 17-vjeçari mund të ketë gënjyer për moshën dhe klubin e tij, me mediat nigeriane që nuk kanë dëgjuar kurrë për kompaninë 'Yum Yum FC' që mbrojtësi dyshohet se ka ofruar për të marrë pjesë në kompeticion.

Asnjë gjurmë në të dhënat e NFF (Federatës Nigeriane të Futbollit) dhe as në faqet e specializuara që nuk dinë asgjë për klubin, historinë e tij dhe skuadrën e tij. Me pak fjalë, asgjë përveç Bameyi. Ishin gazetat nigeriane që ngritën bujë, me sajtin Own Goal Nigeria që hapi një hetim të vërtetë për të kuptuar se kush është në të vërtetë Daniel Bameyi. Ka shumë dyshime për mbrojtësin nigerian, i cili ishte ndër protagonistët e suksesit 2-0 ndaj të kaltërve të Carmine Nunziata-s dhe nga një kërkim i shpejtë në internet ato bëhen gjithnjë e më shumë.

Në fakt, askush nuk di asgjë për Yum Yum FC, as logot dhe as skuadrën, dhe i vetmi që i atribuohet klubit është mbrojtësi. Asnjë lojtar, i kaluar apo i tanishëm, nuk ka qenë ndonjëherë i lidhur me këtë kompani, e cila, ndër të tjera, raporton faqja nigeriane, duhet të jetë e vendosur në Abuja ku askush nuk do të dinte për ekzistencën e saj.

Ajo që mahnit edhe më shumë, pra, është rritja e shpejtë e Bameyi-t, i cili si i panjohur i plotë pushtoi fillimisht kapitenin e U-20, debutoi në U-23 dhe madje kaloi në kombëtaren e seniorëve ku luan edhe Osimhen. Dyshimet, pra, janë edhe për moshën, me mbrojtësin që mund të ketë gënjyer edhe për këtë.