RTSH Sport Live

Skocia mund Ukrainën dhe ngjitet në vend të parë

  • 21/09/2022
  • |
  • Futboll Bota
Skocia mund Ukrainën dhe ngjitet në vend të parë
Të besuarit e Clarke mundën 3-0 ekipin e Petrakov, vendi i parë në grupin 1 të Ligës B

Fitore dhe vendi i parë në grup: festë e dyfishtë për Skocinë në grupin 1 të Ligës B të Ligës së Kombeve.

Skocia triumfoi egërsisht në pjesën e dytë kundër Ukrainës dhe mori një fitore që vlen dyfish: tri pikët dhe vendi i parë në grupin 1 të Ligës B të Ligës së Kombeve. Kombëtarja e Clarke fitoi 3-0 falë golave ​​të McGinn në minutën e 70-të dhe të Dykes dhjetë minuta më vonë, më pas përsëri sulmuesi i QPR-së tri minuta para minutës së 90-të. Një treshe e jashtëzakonshme që i bën djemtë e Petrakovit të kapitullojnë në renditje. 9 pikë për Skocinë.

Në Hampden Park në Glasgoë, vendasit luajtën më mirë, me miqtë të falur në pjesën e parë kur arbitri italian Mariani nuk i jep një të kuqe Bondar. Yarmolenko dhe shokët e tij nuk ndikojnë, muri verdheblu shembet në njëzet minutat e fundit. Ukraina është e dyta me 7 pikë, pra, dhe pas katër ndeshjesh Irlanda dhe Armenia ende shpresojnë për një mrekulli me përkatësisht 4 dhe 3 pikë.