RTSH Sport Live

Skuadrat e kualifikuara, situata në grupe

  • 25/11/2021
  • |
  • Futboll Bota
Skuadrat e kualifikuara, situata në grupe
Kanë mbetur dhe 90 minuta për të dhënë verdiktin final për pjesën e mbetur

Kanë mbetur vetëm nëntëdhjetë minuta në turneun e Ligës së Kampionëve, një raund final që do të jetë vendimtar për pesë skuadrat që nuk e kanë siguruar akoma biletën për në 1/16, njëmbëdhjetë prej atyre tashmë të kualifikuara. Juventusi dhe Interi janë në raundin e dytë dhe do të luajnë për vendin e parë, Atalanta ka në dorë fatin e saj, ndërsa Milani pas fitores në Madrid do të duhet të fitojë dhe të shohë rezultatin në Porto. Mes skuadrave të mëdha, jashtë Dortmundi, rrezikon edhe Barcelona.

GRUPI A: Manchester City 12 (kualifikuar si i pari), PSG 8 (kualifikuar), Leipzig dhe Bruges 4 (në garën për Europa League).

Raundi tjetër: Leipzig-Manchester City dhe PSG-Bruges.

Në rast të barazimit në pikë, Leipzig në Ligën e Evropës për diferencën më të mirë të golave ​​në ndeshjet direkte (5-0 dhe 1-2).

GRUPI B: Liverpool 15 (kualifikuar si i pari), Porto 5, Milan 4, Atletico Madrid 4.

Raundi tjetër: Porto-Atletico Madrid dhe Milan-Liverpool.

- Porto vazhdon nëse mund Atletico Madridin ose nëse barazon dhe Milani nuk mund Liverpool-in.

- Milan përpara vetëm duke mundur Liverpoolin me Porton të ndalur nga Atletico.

- Atletico përpara duke mposhtur Porton, me Milan që nuk fiton kundër Liverpool.

- Në rast barazimi në të dyja ndeshjet, Milan në Europa League dhe Atletico eliminohen me golaferencë të përgjithshme.

GRUP C: Ajax 15 (kualifikuar dhe i pari), Sporting Lisbonë 9 (kualifikuar), Borussia Dortmund 6 (në Europa League), Besiktas 0 (eliminuar).

Raundi tjetër: Ajax-Sporting Lisbonë dhe Borussia Dortmund-Besiktas.

GRUPI D: Real Madrid 12 (kualifikuar), Interi 10 (kualifikuar), Sheriff Tiraspol 6 (në Europa League), Shakhtar Donetsk 1

Raundi tjetër: Real Madrid-Inter dhe Shakhtar Donetsk-Sheriff Tiraspol.

Interi do të shkojë në Madrid për të garuar për vendin e parë: pa tre pikët do të mbetet i dyti.

GRUPI E: Bayern Munich 15 (kualifikuar dhe i pari), Barcelona 7, Benfica 5, Dynamo Kiev 1 (eliminuar).

Raundi tjetër: Bayern-Barcelona dhe Benfica-Dinamo Kiev.

Në rast të pikëve të barabarta, Benfica ka epërsi ndaj Barcelonës në ndeshjet direkte (3-0 dhe 0-0).

GRUP F: Manchester United 10 (kualifikuar dhe i pari), Villarreal 7, Atalanta 6, Young Boys 4.

Raundi tjetër: Atalanta-Villarreal dhe Manchester United-Young Boys.

Atalanta përpara nëse mund spanjollët, në rast barazimi dhe fitore të Young Boys, italianët në Europa League, vendosin përplasjet direkte (1-0 dhe 3-3).

GRUPI G: Lille 8, Salzburg 7, Sevilla 6, Ëolfsburg 5.

Raundi tjetër: Wolfsburg-Lille dhe Salzburg-Seville.

Lille përpara në rast fitoreje apo barazimi (por edhe me ko dhe barazim në Salzburg-Sevilla). Salzburg përpara në rast fitoreje apo barazimi. Sevilla përpara në rast fitoreje (me barazim dhe mosfitore të Wolfsburgut shkon në Europa League). Wolfsburg përpara nëse fiton (në rast të barazimit në pikë me Salzburgun, është përpara në ndeshjet ballë për ballë 1-3 dhe 2-1).

GRUP H: Chelsea 12 (kualifikuar), Jventus 12 (kualifikuar), Zenit St. Petersburg (në Europa League), Malmo (eliminuar).

Raundi tjetër: Zenit-Chelsea dhe Juventus-Malmo.

Juve arrin e para nëse merr një rezultat më të mirë se Chelsea, ndërsa me pikë të barabarta do të ishte e dyta për ndeshjet direkte (1-1 dhe 0-4).