RTSH Sport Live

Strakosha, sinjale lamtumire? Pankinë dhe dyshime, kështu është bllokuar rinovimi

  • 13/01/2021
  • |
  • Itali
Strakosha, sinjale lamtumire? Pankinë dhe dyshime, kështu është bllokuar rinovimi
Edhe në derbi, Inzaghi do të zgjedhë Reina, tashmë me postin e titullarit. Portieri kuqezi, përsëri i bllokuar nga një dëmtim, mund të mendojë për lamtumirën

Më shumë se një sensacion. Thomas Strakosha shikon që porta e Lazio-s po zhduket. Ai ishte titullari. I palëvizshëm. Asnjë minutë e humbur në kampionatin e kaluar. Ardhja e Pepe Reina për të pasur një portier të dytë me përvojë: zgjedhja e klubit që synon Champions League, por edhe për të rritur më tej portierin shqiptar 25-vjeçar në përballjen e përditshme me kolegun më të suksesshëm.

Realiteti i sezonit më pas u zhvillua ndryshe nga parashikimet. Për shkak se disa telashe fizike të Strakoshës (gjithashtu, i prekur dhe nga Covid) i kanë hapur një rrugë Reinës, i cili ka qenë në gjendje të tregojë personalitetin e tij në mënyrën më të mirë derisa fitoi praktikisht gradat si titullar. Gjashtëmbëdhjetë paraqitje, të gjitha nga minuta e parë, deri më tani për 38-vjeçarin spanjoll, i cili do të jetë ndër titullarët e Lazio-s që nga fillimi edhe në derbi.

Gjithashtu, sepse Strakosha është ndalur përsëri. “Bëhet e ditur se Thomas Strakosha pësoi një dëmtim muskular në kofshën e djathtë në ndeshjen kundër Fiorentinës”, njoftoi Lazio të dielën.

SITUATA - Vetëm shtatë paraqitje këtë sezon. Dhe mbi të gjitha dhjetë herë në stol. Me një të ardhme te Lazio, që për Strakosha bëhet gjithçka për tu marrë në konsideratë. Inzaghi e ripropozoi atë nga minuta e parë kundër Fiorentinës, vazhdon të ketë besim në potencialin që ai ka shijuar që nga akademia e të rinjve, por në këtë fazë të sezonit ka përmbysur çdo hierarki, sepse ai e di se sa i rëndësishëm është kontributi i Reina.

Për Strakoshën rrjedhimisht horizontet kanë ndryshuar. Sidomos në funksion të kontratës që skadon në 2022. Negociatat e rinovimit tashmë janë ngadalësuar në muajt e fundit dhe tani kanë ngecur në mënyrë të pashmangshme. Strakosha gjithashtu mund të shikojë se çfarë mund të ndodhë përreth. Frika për të mbetur në stol për shumë kohë,  është gjithnjë e më e fortë. Dhe ideja e ndryshimit të skuadrës tashmë mund të materializohet në këtë afat të transferimeve.