RTSH Sport Live

Super Mbappé dhe Giroud eliminojnë Poloninë, Franca në çerekfinale

  • 04/12/2022
  • |
  • Boterori Katar 2022
Super Mbappé dhe Giroud eliminojnë Poloninë, Franca në çerekfinale
Në Thumama Stadium në Doha, Giroud hap ndeshjen, më pas Mbappé mbyll llogaritë me një super dopietë

Në Kupën e Botës 2022, provë force nga ana e Francës në sfidën e parë brenda ose jashtë. Në fazën e 16-shes, skuadra e Deschamps mposhti 3-1 Poloninë dhe mori biletën për në çerekfinale, ku do të përballet me fituesin e ndeshjes Angli-Senegal. Në stadiumin Thumama në Doha, Giroud u kujdes për të zhbllokuar ndeshjen në fund të pjesës së parë duke shfrytëzuar në mënyrë perfekte një asistim me kundërpërgjigjen e Mbappé, më pas në pjesën e dytë fenomeni i PSG mbylli llogaritë duke firmosur një dopietë të shkëlqyer. Në rikuperim Leëandoëski shënoi me penallti golin e nderit për Poloninë.

Gjithçka e lehtë për Francën. Pas humbjes së hidhur, por pa dhimbje me Tunizinë, në ndeshjen e parë me eliminim direkt skuadra e Deschamps ngre edhe një herë nivelin, fundos Poloninë dhe përgatitet për të përballuar në mënyrën më të mirë çerekfinalen, duke rikuperuar menjëherë lojën, golat dhe besimin. Në Thumama Stadium, Mbappé & co. nuk i japin një shans Leëa-s dhe shokëve të tij, duke i shndërruar diferencat teknike dhe konkurruese midis Francës dhe Polonisë në një hendek të pakalueshëm për sa i përket rezultateve.

Numrat në duar, janë tre gola të shënuar, por Les Bleus realizojnë shumë më pak se sa krijojnë dhe japin gjithmonë ndjesinë e menaxhimit të gjithçkaje me qetësi, ftohtësi dhe cilësi. Përveç rreth dhjetë minutash para golit të Giroud-it, për më tepër, me Poloninë që ndihet në fushë, francezët janë zotër të ndeshjes, duke konfirmuar shifrën e favoritëve për triumfin final së bashku me Brazilin dhe Argjentinën.

STATISTIKA:

- Franca është skuadra e vetme që është paraqitur ndonjëherë në çerekfinale në tre Kupat e Botës së fundit (2014, 2018, 2022) – Brazili gjithashtu mund ta arrijë këtë moment historik.

- Kylian Mbappé është lojtari i parë në histori që shënon 9 gola në Kupën e Botës para ditëlindjes së tij të 24-të.

- Kylian Mbappé ka qenë aktivisht i përfshirë në shtatë gola në këtë Botëror (pesë gola dhe dy asistime), tre më shumë se në Botërorin(katër gola)  e tij të mëparshëm 2018.

- Kylian Mbappé është vetëm lojtari i dytë francez që shënon të paktën pesë gola në një edicion të Kupës së Botës, pas Just Fontaine në 1958 (13).

- Që nga prezantimi i raundit të 16-shes në Kupën e Botës 1986, Franca është kualifikuar në fazën me eliminim direkt në gjashtë raste dhe ka kaluar në çerekfinale gjashtë herë (1986, 1998, 2006, 2014, 2018, 2022).

- Mbappé është lojtari i parë në historinë e Francës që shënon të paktën katër gola në dy Kupa të Botës të ndryshme – lojtari i tretë në përgjithësi në këtë shekull pas Thomas Muller dhe Miroslav Klose.

- Me 23 vjeç e 349 ditë, Kylian Mbappé është lojtari më i ri që ka shënuar pesë gola në fazën eliminatore të një Kupe Bote që nga Pelé në 1958 (17 vjeç e 249 ditë).

- Olivier Giroud, me 52 gola, është golashënuesi më i mirë në historinë e Francës. Në moshën 36 vjeç e 2 muaj, ai është golashënuesi më i vjetër në fazën eliminatore të një Kupe Bote që nga Roger Milla, i cili shënoi dy herë kundër Kolumbisë në moshën 38-vjeçare në vitin 1990.

- Giroud është vetëm lojtari i 10-të në historinë e Francës që mund të shënojë të paktën tre gola në të njëjtin edicion të një Botërori (Mbappé, Griezmann, Benzema, Zidane, Henry, Giresse, Piantoni, Kopa dhe Fontaine të tjerët).

- Kjo është vetëm hera e katërt që Franca ka parë dy nga lojtarët e saj me të paktën tre gola të shënuar në të njëjtin Botëror (2022 Giroud dhe Mbappé, 2018 Griezmann dhe Mbappé, 2006 Zidane dhe Henry, 1958 Piantoni, Kopa dhe Fontaine).

– Franca do të luajë në çerekfinale të Kupës së Botës për të tretën herë radhazi pas 2014 dhe 2018 (për herë të parë në historinë e saj tre herë radhazi).

- Hugo Lloris barazoi Lilian Thuram sot si lojtari me më shumë prezenca në historinë e kombëtares franceze (142 paraqitje), dhe gjithashtu barazoi Thierry Henry dhe Fabien Barthez për më shumë paraqitje në Kupën e Botës për Les Bleus (17).