RTSH Sport Live

Superliga, Al-Khelaifi: Besoj se askush nuk do ta lejojë

  • 28/09/2022
  • |
  • Futboll Bota
Superliga, Al-Khelaifi: Besoj se askush nuk do ta lejojë
Presidenti i PSG-së: “Ishte një projekt që kishte të bënte vetëm me ata që morën pjesë në të”

Superaliga jo, kurrë. Për të thënë se është një nga kundërshtarët më të ashpër të projektit, pikërisht presidenti i ECA dhe Paris Saint Germain, Nasser Al-Khelaifi, i cili u intervistua nga ‘Politico’. Numri një i PSG-së u bë president i ECA-s pas përjashtimit të presidentit të Juves, Andrea Agnelli, i cili ishte një nga themeluesit e idesë për të revolucionarizuar garat e klubeve në Evropë.

Al-Khelaifi bëhet zëdhënësi i futbollit të njerëzve në një ekip që shpenzon miliona e miliona për të pasur Mbappè, Neymar dhe Messi në radhët e tij. Ai thotë: “Kam shumë besim se askush nuk do të lejojë të lindë projekti i Superligës. Duhet të mendojmë për të gjithë, jo vetëm për veten. Superliga kishte të bënte vetëm me ata që morën pjesë në të dhe unë nuk do t'i bashkohesha kurrë një projekti si ky”.

Javë më parë, Al-Khelaifi shpjegoi: “Formati i ardhshëm i Ligës së Kampionëve, falë rritjes së ndjeshme të të ardhurave, tashmë tregon se mund të rritet gjithsesi, duke u zhvilluar me përfshirjen e të gjitha klubeve, nga më i vogli tek më i madhi”.

Presidenti i klubit parisien gjithashtu ka dashur të sqarojë se pavarësisht shumës së madhe të parave të shpenzuara, PSG nuk ka borxhe: “Tek PSG nuk kemi borxhe, edhe nëse kemi pasur vështirësi të shkaktuara nga pandemia, por duam të vazhdojmë të rritemi, për të rritur potencialin tonë në shkallë ndërkombëtare. Ajo që disa klube të mëdha nuk duan të ndodhë, sepse nuk duan të përballen me konkurrencën”.