RTSH Sport Live

Tokio 2020: Gjermania, Argjentina dhe Franca e bëjnë dramë

  • 28/07/2021
  • |
  • Tokio 2020
Tokio 2020: Gjermania, Argjentina dhe Franca e bëjnë dramë
Faza e grupeve ka përfunduar me eliminimin surprizë të tre të mëdhenjve. Çerekfinalet, të shtunën

Faza në grupe e Lojërave Olimpike të Tokios në futboll për meshkuj përfundoi sot. Eliminimi i befasishëm i Francës, Gjermanisë dhe Argjentinës. Kjo është pamja e çerekfinaleve që do të luhen të shtunën: Japoni-Zelandë e Re; Spanjë-Bregu i Fildishtë; Koreja e Jugut-Meksikë; Brazil-Egjipt.

Kualifikohen Brazili dhe Bregu i Fildishtë. Seleçao mundi Arabinë Saudite 3-1, falë një goli nga Cunha dhe një dopiete nga sulmuesi i Everton, Richarlison, duke përfunduar grupin D në epërsi me 7 pikë, dy më shumë se Ivorianët që barazuan 1-1 me Gjermaninë, i treti me 4 dhe për këtë arsye eleminohet. Kessie dhe shokët e tij të skuadrës kaluan në epërsi në minutën e 67-të me Henrichs, por Loëen barazoi në minutën e 73-të, por nuk ishte e mjaftueshme që gjermanët të shmangnin eliminimin.

Në grupin B, Koreja e Jugut dhe Zelanda e Re vazhdojnë përpara. Koreanojugorët, si të parët me 6 pikë pas 6-0 kundër Honduras (hat-trick nga Hëang Ui-Jo), Zelandezët e Re si e dyta falë 0-0 me Rumaninë që e mbyll me të njëjtat pike, por nuk kalon raundin për diferencë golash.

Bën bujë eliminimi i Francës, pas humbjes 4-0 përballë Japonisë pasi Kolo Muani u përjashtua në pjesën e dytë. Mbyllin turneun me një fitore (kundër Afrikës së Jugut) dhe dy humbje (kundër Meksikës 4-1 dhe tani kundër Japonisë). Në përgjithësi ishte një performancë shumë zhgënjyese për të besuarit e Sylvain Ripoll.

Argjentina u largua nga skena në Grupin C, për të cilën nuk ishte mjaftueshëm barazimi 1-1 kundër Spanjës ditën e fundit. Në Stadiumin Saitama, Merino udhëhoqi Furitë e Kuqe në minutën e 66-të, më pas barazoi Belmonte për argjentinasit në minutën e 87-të. Në të njëjtin grup, Egjipti mundi Australinë 2-0 dhe u kualifikua për golavarazh më të mirë se Argjentina.