RTSH Sport Live

Totenhemi fiton derbin me Arsenalin, gjithçka e hapur për Champions

  • 12/05/2022
  • |
  • Angli
Totenhemi fiton derbin me Arsenalin, gjithçka e hapur për Champions
Spurs, 3-0 ndaj Arsenalit: dy gola nga Kane dhe një gol nga Son. Garë e hapur për vendin e katërt, largësia mes dy skuadrave është një pikë

Kur kanë mbetur edhe 180 minuta në Premier League, gjithçka është e hapur me synimin për të marrë pjesë në Champions League në sezonin e ardhshëm. Është një pikë tani që ndan një Tottenham të shkëlqyer nga Arsenali i vendit të katërt, pas suksesit të pastër 3-0 në New White Hart Lane. Pas një mundësie për Odegaard, ndërhyrja e gabuar e Cedric ndaj Son (në minutën e 22-të) dhuron një penallti për Spurs që transformohet në gol nga Kane.

Vendasit përpiqen të legjitimojnë avantazhin kur Sessegnon sinjalizon me një të djathtë që përfundon lart mbi traversë. Ndeshja bëhet tepër e komplikuar për Topçinjtë, të cilët mbeten me dhjetë lojtarë në minutën e 33-të: Holding në fakt merr dy kartonë të verdhë brenda 7 minutave dhe kështu përfundon ndeshjen e tij. Skuadra e Antonio Contes përfitoi menjëherë në minutën e 37-të: Goditja nga këndi e Son, goditja me kokë e Bentancur u bë një asistim për Kane, i cili parashikoi Nketiah dhe mposhti Ramsdale.

Në epërsi numerike, Tottenham kalon në 3-0 në fillim të pjesës së dytë me një gol që është vërtet shumë i lehtë për Son për tu shënuar. Derbi i Londrës së Veriut përfundon këtu. Tani, një sy në kalendarin e dy javëve të fundit: Arsenali do të duhet të përballet me Newcastle dhe Everton, ndërsa Tottenham do të përballet me Burnley (në një sfidë për të shmangur rënien) dhe Norwich.